[Tutorial] Morrowind Graphics Extender

Awatar użytkownika
Lothar
Moderator
Moderator
Kontaktowanie:

[Tutorial] Morrowind Graphics Extender

Postautor: Lothar » pt maja 23, 2008 10:44 pm

Tutorial obsługi Morrowind Graphics Extender
A oto kolejny tutorial wychodzi spod mego pióra… a raczej klawiatury :-P Tym razem postaram się omówić w prostych krokach konfigurację oraz przybliżyć obsługę programu Morrowind Graphics Extender, zwiększającego możliwości graficzne samego Morrowind’a sprawiając, że gra może stać się jeszcze bardziej klimatyczna. A teraz już do rzeczy:

1 Czego nam potrzeba?
- Morrowind + Tribunal + BloodMoon w wersji 1.6.0.1820
- karty graficznej zgodnej z DX9.0 (ewentualnie DX8.0, ale wtedy nie odpalicie shakerów wymagających SM3.0)
- bibliotek DX9.0c przynajmniej z sierpnia 2006
- Morrowind Graphics Extender 3.3.2 + Water Shader Tweak for MGE (ładnie zapakowałem z jedną paczuszkę): http://www.4shared.com/file/48676612/54d58ee6/MGE.html
- Microsoft .NET Framework 2.0: http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en

2. Instalacja i pierwsze uruchomienie
Tutaj w sumie nic szczególnego się nie dzieje – z instalacją nikt nie powinien mieć problemów, a jeśli ktoś ma, to nie wiem, jak poradził sobie z instalacją Morrowind’a :-P No chyba, że pojawią się jakieś błędy krytyczne, czy coś w tym stylu 8-)
A więc najzwyczajniej zainstaluj MGE, następnie .NET Framework (chyba, że już masz), po czym odpal program.

3. Zakładka MAIN

Obrazek
Morrowind Defaults – przywraca domyślne ustawienia Morrowind’a
Best Quality – zmienia ustawienia MGE dla najlepszego efektu wizualnego. Jednak polecam ręczną konfigurację, gdyż „najlepszy efekt wizualny” to sprawa do dyskusji :-P
Help – wyświetla pomoc
Import Settings – pozwala wczytać prędzej zapisaną konfigurację
Export Settings – pozwala zapisać konfigurację do pliku
View Max AA and AF – wyświetla informacje o maksymalnym poziomie Anti-Aliasing oraz Anisotropic Filtering jakie jest w stanie obsłużyć karta graficzna (nie zawsze prawdziwe)
About – wyświetla informacje o programie, link do strony i takie tam

4. Zakładka Global Graphics
Obrazek
Antialiasing level – pozwala wybrać poziom Antialiasingu, czyli innymi słowy wygładzania krawędzi (bardzo FPS’o-żerne żreć)
Z-buffer format – format zapisu Z-Buffer’a karty graficznej. Jeśli nie wiesz, które formaty obsługuje Twoja karta, pozostaw domyślne ustawienie. Wybranie nieobsługiwanego formatu spowoduje „Render Creation Error” podczas uruchamiania gry
VWait setting – czas odświeżania pionowego. Pozwala ustawić, ile klatek karta graficzna ma czekać z wyświetleniem kolejnej klatki animacji na ekranie. Efektem jest pozbycie się efektu „rwania ekranu”, kiedy gra ciągnie więcej FPS, niż mamy ustawione odświeżanie ekranu. Moim zdaniem lepiej jest zmienić wartość Max FPS=XXX w pliku Morrowind.ini na taką samą jak odświeżanie monitora, niż zabawa z tą opcją :-P
Refresh rate – pozwala zmienić częstotliwość odświeżania ekranu w grze
Find Valid Refresh Rates – sprawdza, jakie częstotliwości odświeżania są obsługiwane przez monitor i kartę graficzną
Windowed Mode – po zaznaczeniu Morrownid odpali się w okienku
Change Resolution – po kliknięciu pojawi się okienko z wyborem rozdzielczości:
Obrazek
Tutaj wybieramy rozdzielczość. Jeśli chcesz wprowadzić ręcznie jakąś niestandardową wartość, musisz zaznaczyć w poprzednim okienku Windowed Mode.
Use distant land – zaznaczenie spowoduje włączenie horyzontu, co pozwala na ustawienie nieograniczonego zasięgu widzenia. Aby można było użyć tej opcji (oraz poniższych), należy wykonać kilka pomniejszych kroków, które opiszę później
Land Distance – zasięg widzenia (przy distant land). Wpisujesz tutaj ile „komórek” obszaru ma być widocznych poza standardowym zasięgiem widzenia ustawianym w grze. Zalecam uważać z wartościami, gdyż zwiększenie jej o 1 powoduje spory spadek FPS’ów. Wartość to coś w rodzaju promienia widzenia – dodaje XX komórek z każdej strony wokół gracza, czyli wartość 1 spowoduje dodanie 8 dodatkowych komórek, wartość 2 doda ich aż 24 (o ile nie rypnąłem się przy liczeniu). Osobiście uważam, że na słabszych komputerach wartość 2 sprawuje się doskonale – zasięg widzenia jest naprawdę spory. Większe wartości powodują większe czasy ładowania lokacji
Fog Distance – zasięg mgły. Powinien być kilkakrotnie większy od Land distance, w celu uniknięcia brzydkiego obcinania terenu poza obszarem widzenia
Use distant Statics – ustala czy Morrowind ma (lub nie) używać statycznych modeli dla odległych miejsc na ekranie (wyłączenie spowoduje, że dodatkowy zasięg widzenia da nam jedynie pusty teren, bez drzew, roślin etc.)
Water is reflective – włącza/wyłącza odbijanie się obiektów w wodzie. Obniża troszkę FPS, ale efekt jest naprawdę tego wart
Nearby statics reflect – włącza/wyłącza odbijanie się w wodzie bliskich obiektów
Distant statics reflect – włącza/wyłącza odbijanie się w wodzie dalekich obiektów
Use sm3 water shader – włącza/wyłącza wykorzystywanie Shader Model 3.0 dla renderowania wody

5. Zakładka Render State
Obrazek
Mag and Min filters – omijając kilka definicji, chodzi po prostu o filtrowanie tekstur. Najciekawsze efekty daje Anisotropic
Mipmap filter – flitrowanie mipmap. Polecam zostawić na Linear
Anisotropic filtering level – poziom filtrowania anizotropowego. Im wyższa wartość, tym ostrzejsze tekstury i lepszy wgląd, ale gorszy FPS.
Mipmap LOD bias – Level of Detail dla mipmap. Przyznam, że za bardzo się tą opcją nie bawiłem, jednak zmiany jakie wprowadza są znikome – lepiej zostawić w spokoju
Fog Mode – rodzaj mgły. Zależnie od karty graficznej efekty mogą być różne, dlatego lepiej samemu przetestować wszystkie ustawienia. Ja jadę na Depth pixel.
Initial zoom – wartość przybliżenia. Sam zoom musimy ustawić w Macro Editor’ze – o tymw dalszej części turotiala.
Rotation – pozwala obrócić ekran o 90, 180, 270 i 360 stopni. Ogólnie lepiej nie ruszać tej opcji, chyba, że macie jakiś zmutowany monitor, który jest wyższy niż szerszy :-P
Enable fog – włącza/wyłącza mgłę w grze
FPS counter – włącza/wyłącza licznik FPS’ów
Display messages – czasami MGE jest w stanie podczas uruchamiania gry zmienić błędne ustawienia na poprawne – kiedy zaznaczysz tę opcję, zostaniesz o tym poinformowana/poinformowany
Hardware Shader – włącza/wyłącza pełnoekranowe Shader’y
AA colour fix – na niektórych kartach, kiedy włączy się Antialiasing, obrazki w czasie wczytywania stają się czarnobiałe – ta opcja rozwiązuje ten problem
Screenshot format – format pliku w jakim mają być zapisywane screen’y (samą opcję ScreenShot należy ustawić pod odpowiednim klawiszem w Macro Editor)

6. Zakładka INPUT
Obrazek
Skip opening movie – włącza/wyłącza przeskakiwanie początkowych filmików
Disable console – wyłącza dostęp do konsoli podczas gry
Allow alternate combat controls – pozwala używać konfiguracji do waliki znanej z Daggerfall (mam nadzieję, że przynajmniej części z Was znanej :-P)
Input lag fix – sprawia, że myszka w oknie ekwipunku nie opóźnia się za ruchami dłoni. Powoduje jednak kilka nieprzyjemnych graficznych artefaktów
Launch Macro Editor – włącza Macro Editor, o którym napiszę później
Launch Remapper – włącza Remapper, który pozwala ustawić dowolny klawisz na klawiaturze jako inny, na przykład klawisz „1” zastąpić literką „o”. Moim zdaniem mało przydatne

7. Zakładka MISC
Obrazek
Camera effects effect the HUD – włącza/wyłącza oddziaływanie zoom’a także na HUD
Correct aspect ratio when zooming – zmienia format obrazu podczas używanie zoom’a w celu poprawienia widoku. Czasami średnio się to sprawuje
Disable internal MWSE verison – zaznaczenie spowoduje wyłączenie zintegrowanej wersji Morrowind Script Enchanter, a co za tym idzie wykorzystanie innej, zainstalowanej wersji
Hook texture load – opcja wymagana przez dodatki dla MGE, które zmieniają istniejące w grze obiekty. Włączenie spowoduje dłuższe czasy wczytywania.
Update shader variables – włącza/wyłącza aktualizację zmiennych dla shader’ów. Wymagane dla poprawnego działania części shader’ów dostępnych w MGE. Wyłączenie powinno dać mały zysk FPS.
Supply HDR info to shaders – zaznaczenie tej opcji spowoduje, że MGE będzie pobierał informacje z gry na potrzeby shader’a HDR, a co za tym idzie umożliwi nam późniejsze jego włączenie
HDR Reaction Speed – czas reakcji HDR’a. Im większa wartość, tym szybsza reakcja na zmianę otoczenia
Keep fps constant – coś jak zminimalizowana wersja FPS optimizer’a. Zaznaczenie spowoduje zmuszenie gry do utrzymywania stałej wartości FPS, kosztem zmniejszania jakości grafiki
Desired FPS – docelowa wartość klatek na sekundę, jaką MGE ma utrzymywać
Tolerance – tolerancja dla wartości docelowej +-XX klatek
Max view distance – maksymalny zasięg widzenia
Min view distance – minimalny zasięg widzenia
Bind AI distance to view distance – zmniejsza/zwiększa zasięg AI razem z zasięgiem widzenia
CPU Idle – zaznaczenie spowoduje włączenie „przerw” dla procesora co jedną klatkę animacji, udostępniając jego zasoby innym aplikacjom
Idle time (ms) – czas w milisekundach dla przerwy

8. Zakładka Morrowind.INI
Obrazek
Allow screenshot – włącza możliwość robienia screenshot’ów klawiszem PrintScreen (ustawi w Morrowind.ini ScreenShotEnable na 1). UWAGA – tak zrobiony screen nie będzie zawierał w sobie efektów dodanych przez MGE.
High Detail Shadows – włącza cienie wysokiej jakości. Powoduje poważny spadek FPS
Show FPS – wyświetla licznik FPS
Subtitles – włącza/wyłącza napisy dla mówionych kwestii pobliskich npc’ów (powitania i takie tam)
Allow multiple CS instances – zaznaczenie pozwoli włączyć kilka razy Construction Set’a
Allow Yes to All – zaznaczenie doda do informacji o błędach w grze opcją Yes to All, kliknięcie której spowoduje odpowiadanie YES na każde pytanie w razie błędu z jakimś dodatkiem. Bardzo przydatna opcja 8-)
Thread Loading – włącza/wyłącza doczytywanie lokacji w oddzielnym procesie. Teoretycznie zmniejsza czas wczytywania na wielordzeniowych procesorach
Disable audio – zaznaczenie wyłączy dźwięk w grze
Hit Fader – włącza/wyłącza czerwoną poświatę wokół ekranu, kiedy nasza postać zostaje zraniona

9. Zakładka TOOLS
Obrazek
Shader editor – edytor shader’ów. Omówię poniżej
Texture hook generator – omówię poniżej
Distant land file creation wizard – tworzy tekstury i modele dla Distant Land’a. Omówię poniżej

9. Macro Editor
Po kliknięciu w przycisk Launch Macro Editor pojawi się takie oto okienko:
Obrazek
Na ekranowej klawiaturze wybieramy jakiś klawisz, powiedzmy V, po czym w Tap wybieramy Function, a w Down wybieramy Toggle Zoom:
Obrazek
Następnie klikamy na SAVE i już mamy ustawiony ZOOM na klawiszu V :-)
Teraz klikamy na klawisz PS, znowu wybieramy Function, a następnie Take Screenshot:
Obrazek
Teraz pod klawiszem Print Screen mamy ustawiony MGE’owy screenshot, na którym zostaną ładnie uchwycone wszystkie dodatkowe efekty z programu :-)
Podobnie możesz robić z innymi klawiszami. Najlepiej samodzielnie poustawiaj sobie jakieś konkretne funkcje 8-)

10. Shader Editor
Kiedy klikniesz myszką na przycisk Shader Editor, twoim oczom ukaże się taki oto widok:
Obrazek
Niestety nie opiszę tutaj techniki, składni ani języka w którym pisze się shader’y, gdyż byłoby to naprawdę sporo materiału. Nauczę Was za to, jak podpiąć pod Morrowind’a kilka interesujących efektów, jak HDR, directional Blur itp. Zatem do rzeczy – kliknij przycisk Edit Active w lewej-dolnej części okienka. Pojawi się takie oto coś:
Obrazek
Na liście shader’ów znajdź DX9 HLSL HDR 6 i kliknij nań 2 razy. Spowoduje to dodanie efektu do listy aktywnych shader’ów. Teraz kliknij na SAVE. Kliknij w Prieview active chain (prawa-górna część okienka), aby zobaczyć wygląd aktywnej listy shader’ów. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
Obrazek
Jeśli chcesz, to przejrzyj, co dają inne shader’y i utwórz swój własny Shader Chain, który będziesz wykorzystywała/wykorzystywał w grze :-)
Tymczasem ja przejdę dalej.
Zamknij okienko. Przejdź do zakładki Render State i zaznacz „Hadrware Shader”, następnie idź do zakładki MISC i zaznacz „Supply HDR info to shaders” oraz „Update shader variables”. Tym oto sposobem twój Morrowind został ulepszony o efekt HDR :-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tutaj ciekawy Shader’ek Sepia:
Obrazek
Zalecam pobawienie się ze wszystkimi dostępnymi shader’ami 8-)

11. HookCreator
Obrazek
W Texture Patch podajemy ścieżkę do tekstury, zaznaczamy Attach Shader a następnie w Effect Patch podajemy ścieżkę do shader’a, który chcemy zaaplikować na danej teksturze. Klikamy save i już mamy dany shader’ek zaaplikowany dla wybranej tekstury w grze. Może powodować różne błędy, do zdewastowania Morrowind’a włącznie :-)

12. Distant land file creation wizard
Po kliknięciu w przycisk o tejże nazwie (i odpowiedzeniu TAK/YES na pytanie :-P), przywita nas takie oto okienko:
Obrazek
W zakładce Plugins wybieramy, dla których pluginów chcemy stworzyć Distant Land’y. Jeśli jako, że chcemy mieć taki efekt dla Morrowind’a wraz z dodatkami, klikamy na Add i wybieramy pliku Morrowind.esm, Bloodmoon.esm oraz Tribunal.esm. Można oczywiście kliknąć „Use Morrowind.ini” i wybrać wszystkie zainstalowane dodatki i mody, jednak możecie wtedy spotkać z konkretną seryjką błędów.
Teraz pojawi się zakładka Textures:
Obrazek]
Cell texture resolution - wybieramy, jakiej rozdzielczości mają być tekstury dla obiektów takich jak ściany, domki itp. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość, ale i makabrycznie dłuższy czas generowania tekstur i lekki spadek FPS.
World texture resolution – podobnie jak powyższe, ale tyczy się terenu
Use vertex colour – włącza/wyłącza używanie Vertex Colour dla odległego terenu (kolorowania tekstur). Co to Vertex Colour dowiesz się z mojego tutoriala o tworzeniu wysepki :-)
Filter Word texture – filtruje wygenerowane tekstury. Usuwa pixelozę, jednak może je czasami bardzo rozmyć. Osobiście polecam zostawić opcję włączoną
Klikamy Continue i czekamy, aż wygenerują się nam tekstury –w zależności od wybranej rozdzielczości może to zając od kilku minut do kilku godzin 8-)
Wpadamy do zakładki Meshes:
Obrazek
Tutaj jedyne, co musimy zrobić to wybranie jakości odległych modeli. Im wyższa jakość, tym lepszy wygląd, ale kosztem FPS. Average Vertex Heights zostawiany zaznaczone. Klikamy Continue i czekamy, aż programik wygeneruje wszystkie modele :-)
Nie trwa to zbyt długo, a my szybko trafiamy do zakładki Statics:
Obrazek
Short range size – minimalny rozmiar obiektu, aby był widoczny z małej odległości
Long range size – minimalny rozmiar obiektu, aby był widoczny z dużej odległości
Im mniejsze wartości wpiszemy w powyższe pola, tym więcej obiektów ujrzymy na horyzoncie kosztem zmniejszenia FPS. Ja wpisałem 500 i 700. Pozostałe pola pozostawiamy bez zmian. Klikamy na Continue i czekamy na wygenerowanie distant-static'ów i sprawdzenie integralności wszystkich plików. Po chwili otrzymujemy raport z naszej pracy:
Obrazek
Klikamy Finish. I to tyle, mamy już wszystko przygotowane, aby cieszyć się nieograniczonym View distance’m 8-)
Jedyne co teraz pozostaje to wejść w zakładkę Global Graphics, zaznaczyć „Use distant land” oraz wszystkie opcje pod „Use distant land”:
Obrazek
Teraz po prostu zamknij MGE i włącz Morrowind’a. To, co ujrzą Twoje oczy może Cię bardzo mile zaskoczyć :-)

13. Water Shader Tweak
Do archiwum z MGE dołączyłem jeszcze Water Shader Tweak. Nie jest to nic innego, jak nowy shader’ek dla wody w Morrowind. Aby móc się nim cieszyć, wystarczy przenieść zawartość archiwum do folderu Data Files, nadpisując folder Shaders. I to tyle, oczywiście aby ujrzeć efekty, należy używać MGE 8-)

14. Podumowanie
I to by było na tyle – potrafisz już mniej więcej posługiwać się MGE, umiesz włączać shader’y, efekty, włączyć Antialiasing, zmienić filtrowanie tekstur, a nawet sprawić iż będziesz widział wszystko aż po horyzont i zmieniłeś shader odpowiedzialny za wyświetlanie wody! Pozostaje tylko pogratulować :-) Teraz polecam na własną rękę pobawić się wszystkimi opcjami, shader’ami itp. dostępnymi w programie, w celu nabycia większego doświadczenia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A kiedy już wasz Morrowind będzie wyglądał tak, że innym oko zbieleje, wrzućcie kilka screen’ów tutaj: http://www.morrowind.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=64 ;-)
A to mój config z MGE: http://www.4shared.com/file/48702754/2e ... othar.html
Musicie przez użyciem wygenerować tekstury i modele dla Distand land!

by Lothar 8-)

Stary Wojak
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: [Tutorial] Morrowind Graphics Extender

Postautor: Stary Wojak » śr maja 28, 2008 2:33 pm

Przy uruchomieniu MGE wyskakuje raportowanie błedów. Mam DirectX z marca 2008 i ATI Catalyst 8.5.

PS Odpowie ktoś?

Awatar użytkownika
Lothar
Moderator
Moderator
Kontaktowanie:

Postautor: Lothar » śr maja 28, 2008 5:44 pm

A coś więcej? Może błąd ma jakąś konkretną treść, czy ten standardowy windowsowy tekst? No i jaką masz kartę graficzną, oraz wersję Morrowind'a? 8-)

Awatar użytkownika
Bahamut
Administrator
Administrator

Postautor: Bahamut » śr maja 28, 2008 6:27 pm

Zaraz czy mod nie potrzebuje MS NET Frameworka? (jak większość programów Timeslipa)

Bo sobie chciałem po testować obliviona na nowym sprzęcie i ściągnąłem jego managera do modów i nie chciał mi sie za uj uruchomić i nagle mi się przypomniało że brak mi właśnie ów frameworka
Some people play Oblivion with 200+ mods. It is said that those people lost their minds through searching,downloading and testing thousands of thousands of mods. What they all try to accomplish is to create a perfect Oblivion which only exists for themself, their own world, their own Oblivion. Their harddisks full, their minds mad.

Awatar użytkownika
Lothar
Moderator
Moderator
Kontaktowanie:

Postautor: Lothar » śr maja 28, 2008 6:58 pm

Racja, zapomniałem że dzisiaj już nikt nie czyta ReadMe:
http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en - zaciągnij to, zainstaluj i powinno być spoko 8-)

Stary Wojak
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: Stary Wojak » czw maja 29, 2008 4:29 pm

Może Cię to zdziwi, ale jestem jednym z tych, co przed instalacją czytają readme. .NET Frameworks w wersji 2.0 mam od dawna, bo inaczej nie działał bym mi Catalyst Control Center.
Morrowind jest w najnowszej wersji 1.6 z dodatkami. Karta graficzna to Radeon HD 3850 512mb od ASUSa.

Awatar użytkownika
Lothar
Moderator
Moderator
Kontaktowanie:

Postautor: Lothar » czw maja 29, 2008 7:43 pm

Stary Wojak pisze:Może Cię to zdziwi, ale jestem jednym z tych, co przed instalacją czytają readme.

A żebyś wiedział :-P I za to - szacunek 8-)

Procer wielordzeniowy? Jeśli tak, to Intel czy AMD? 8-)
I czy używasz domyślnego Script Enchanter'a, czy innej wersji?

Awatar użytkownika
pietrek12
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: pietrek12 » sob cze 07, 2008 11:44 am

Dzięki Lothar! Mój morros teraz nieźle wygląda :mrgreen:

Yolan
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: Yolan » pt cze 13, 2008 11:52 am

Jako, że to jest mój pierwszy post na forum, to wszystkich witam :D
Więc mam pewien problem z działaniem gry. Mam GF7600 GT i AMD 4200+ x2 s939 i z tym MGE wszystko poustawiałem i mam poniżej 10 FPS'ów. Rozumiem, że może trochę chodzić gorzej, ale żeby aż tak ?! Na GF7600 >.< (może to dlatego, że mam 2 rdzeniowy proc, a on korzysta tylko z jednego).
Mam wszystkie stery najnowsze i takie gry jak CoD4 jakoś chodzą, a dużo lepiej wyglądają niż Morek z MGE.

Awatar użytkownika
Bahamut
Administrator
Administrator

Postautor: Bahamut » pt cze 13, 2008 1:12 pm

Yolan pisze:Jako, że to jest mój pierwszy post na forum, to wszystkich witam :D
Więc mam pewien problem z działaniem gry. Mam GF7600 GT i AMD 4200+ x2 s939 i z tym MGE wszystko poustawiałem i mam poniżej 10 FPS'ów. Rozumiem, że może trochę chodzić gorzej, ale żeby aż tak ?! Na GF7600 >.< (może to dlatego, że mam 2 rdzeniowy proc, a on korzysta tylko z jednego).
Mam wszystkie stery najnowsze i takie gry jak CoD4 jakoś chodzą, a dużo lepiej wyglądają niż Morek z MGE.

A co dokładnie ustawiłeś? shadery powinny być w porządku i wtedy jedynym delikwentem był by distant land
Some people play Oblivion with 200+ mods. It is said that those people lost their minds through searching,downloading and testing thousands of thousands of mods. What they all try to accomplish is to create a perfect Oblivion which only exists for themself, their own world, their own Oblivion. Their harddisks full, their minds mad.

Wróć do „Morrowind - Pomoc techniczna”