Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Handel wg Vaal'ha

czyli
jak zostałem milionerem

Sposób, który przedstawiam poniżej jest bardzo prosty, a przy tym niezwykle efektywny.

Pierwszy etap to stworzenie postaci. Tutaj najlepiej stworzyć własną klasę - poszukiwacza przygód. Należy w umiejętnościach głównych wybrać Handel, a pobocznych Retorykę. Pierwsze skrzypce będzie grała Osobowość.

Teraz należy zjednywać sobie kupców.
Żeby uzyskać dobry efekt już na wstępie trzeba oddać pierścień Fargothowi. Dzięki temu zabiegowi kupiec z pobliskiego sklepu będzie do nas bardzo pozytywnie nastawiony. Żeby uzyskać rzeczy na wymianę najlepiej najpierw wytłuc przemytników z pobliskiej jaskini i dokonać zakupów u kupca z Seyda Neen. Następnie udajemy się łazikiem do Balmory. Tutaj idziemy do Caiusa i szkolimy się w Retoryce (całą kasę wydajemy na to). Następnie udajemy się do sklepu z bronią Pod Brzytwą. Tutaj wykorzystujemy pochlebstwo i przekupstwo (10szt. wystarczy). Potem zaczynamy handel:
- sprzedajemy całą broń kupioną w Seyda Neen za mniej więcej 70% jej wartości
- kupujemy od sprzedawcy nową broń za ok.50% wartości
- sprzedajemy tę broń, którą kupiliśmy przed chwilą za 70% wartości
- ponownie kupujemy sprzedaną przed sekundką broń za 50% wartości
i tak do wyczerpania zapasów pieniądza u kupca.

Przykład (coby wyjaśnić jasne):
Przychodzimy do sklepu. Kupiec jest uprzejmy ale nie wita nas transparentami - jego nastawienie wynosi 65. Stosujemy pochlebstwo i kupiec zaczyna nas lubić - jego nastawienie zwiększa się do 76. Dajemy mu w łapę 10szt. złota i już nas niemal kocha - jego nastawienie wynosi 91. Teraz pora na matematykę (proszę wybaczyć uproszczenie przykładu - nie chciałem obrazić niczyjej inteligencji):

Dane
1. kirys kosztuje 100szt
2. my mamy 200szt
3. kupiec ma 1000szt

kupujemy 2 kirysy za 100 (zostaje nam 100; kupiec ma 1100)
sprzedajemy 2 kirysy za 150 (my mamy 250; kupiec ma 950)
kupujemy ponownie 2 kirysy za 100 (zostaje nam 150; kupiec ma 1050)
sprzedajemy ponownie 2 kirysy za 150 (my mamy 300; kupiec ma 900) itd.
[Polecam - w miarę jak zyskujemy coraz więcej gotówki - przerzucić się na droższe produkty, albo większą ich ilość... pójdzie szybciej niż z 2 kirysami :D]

U płatnerza i innych kupców postępujemy podobnie. Najpierw pochlebstwo (przekupstwo czasami ma odwrotny skutek) potem handel. Kiedy już wyczerpią swoje możliwości finansowe idziemy się szkolić do Caiusa.

Sposób ten ma następujące zalety:
1. Stosunkowo szybko się wzbogacamy.
2. Zyskujemy już na początku gry dobry pancerz i broń oraz mikstury itp., niezbędne do wykonania trudniejszych misji.
3. Bardzo szybko podnosimy umiejętność Handel, dzięki czemu możemy jeszcze taniej kupować i drożej sprzedawać (np. w stosunku 30% - 95%).
4. Szybko awansujemy (zwłaszcza jeśli chodzi o Osobowość)
5. Mamy pieniądze na szkolenie się w różnych dziedzinach.
6. Podniesienie Retoryki u Caiusa jest tanie i bardzo efektywne - dzięki tej umiejętności zjednamy sobie nauczycieli i kupców.

To chyba najprostsza metoda na dobry start w Morrowind :)

P.S. Jedna uwaga: Nie warto szaleć na początku z windowaniem cen i próbą bardzo taniego kupna. Zniechęca to kupców. Lepiej metodycznie handlować - w trakcie transakcji rośnie umiejętność Handel, dzięki czemu i tak sprzedamy wszystko i pozbawimy kupca pieniędzy i najlepszych towarów :D. (Poza tym, po jakimś czasie - zazwyczaj krótkim - kupcy znowu mają kasę).

Pozdrawiam!
Vaal'h

Ostatnia modyfikacja: 2011-06-01 21:29:55