Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Smok

Smok w Skyrim

Smoki (dla starożytych Nordów dov lub w ich obecnym języku drah-gkon i dov-rha) są ogromnymi latającymi stworzeniami, które można spotkać w Skyrim. Cechują się dużą inteligencją oraz upodobaniem do magii. W danych czasach smoki były czczone przez Nordów. Na całym obszarze prowincji Skyrim rozsiane są świątynie poświęcone tym jaszczurowatym potworom. Do dzisiejszych czasów zachowało się tylko kilka artefaktów powiązanych z kultem smoków. Zaliczyć do nich możemy Smocze Szpony oraz Maski Smoczych Kapłanów. Smoki od bardzo dawna spoczywały w spokoju martwe. Jednak teraz zaczynają powracać i są istotną częścią Wątku Głównego w Skyrim.

Podczas głównego wątku smoki spotkamy kilkukrotnie. Począwszy od losowych starć po wykonaniu zadania Budzenie Smoka, aż po częste potyczki wraz z postępem w wykonywaniu kolejnych zadań. Legowiska tych stworzeń znajdziemy także w pobliży Ścian Słów. Na mapie oznaczone są one smoczymi głowami.

Także po użyciu opcji szybkiej podróży możemy spodziewać się smoka w pobliżu. W przypadku lokacji oddalonych od głównych miast to nie dziwi. Jednak należy spodziewać się latających jaszczurów także wewnątrz dużych, osłoniętych murami miast, takich jak Biała Grań czy Markart.

Smoki należą do najgroźniejszych sworzeń w całym Tamriel i są bardzo trudnymi przeciwnikami w walce. Wraz z postępem rozwoju gracza i uzyskiwaniem kolejnych poziomów, zobaczymy groźniejsze typy smoków. Początkowo będą to zwykłe Smoki. Na wyższych poziomach ujrzymy najgroźniejszego, Legendarnego Smoka. Spotkanie ze smokiem przeważnie rozpoczyna się od głośnego ryku wydanego przez latającego stwora. Następnie możemy spodziewać się iż smok będzie starał się sprowokować gracza do ataku, poprzez latanie bardzo blisko niego lub od razu atakując z powietrza ognistym oddechem. Jednak należy pamiętać iż nie wszystkie smoki od razu będą wrogo nastawione do gracza. Niektóre po prostu wykonają w powietrzu kilka kręgów nad pobliskim terenem i odlecą w swoją stronę.

Inteligencja smoków pozwala im na używanie Smoczych Okrzyków, czyli mocy Thu'um. Dla mieszkańców Skyrim sztuka ta znana jest jako Droga Głosu. Podczas walki należy bardzo uważać na niszczące efekty tych działań. Wielu uczonych uważa iż walka ze smokiem jest jedynie rozmową między przeciwnikami. Paarthurnax wyjaśnia to słowami "Dla smoka nie ma różnicy między dyskusją a walką. Tinvaak los grah. Dla nas jest to jedno i to samo".

Smok w Skyrim

Wszystkie smoki posiadają jeden główny atak, który wykonują zarówno w powietrzu jak i na ziemi. Jest to albo zionięcie ogniem, albo lodem. Obrażenia zadane przeciwnikowi zależą głownie od odporności na te elementarne ataki oraz magię. W czasie walki smoki co jakiś czas lądują, aby na chwilę wdać się w walkę z graczem lub z NPC znajdującymi się w pobliżu. Może się zdarzyć, że w celu uniknięcia bezpośredniego starcia smok wyląduje na dachu budynku lub innym wysokim obiekcie. Podczas wykonywania wątku głównego uzyskamy Okrzyk pozwalający zmusić smoka do lądowania na krótki czas. Po dostatecznym okaleczeniu latającego potwora i redukcji jego punktów życia poniżej połowy, wyląduje on po raz ostatni i nie wzniesie się już do końca walki.

Prócz ognistych i lodowych ataków, smoki potrafią także potężnie kąsać. Należy pamiętać o utrzymaniu wysokiego poziomu punktów życia, gdyż takie ugryzienie podczas bezpośredniej walki może okazać się zabójcze. Ujrzymy za to widowiskową animację, na której smok pochyli się w stronę gracza, chwyci go zębami, uniesie w powietrze oraz zacznie szarpać w prawo i lewo. Ostatecznie rzuci martwe ciało na ziemię. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie pozycji z boku smoka w celu uniknięcia groźnych ugryzień. Należy tylko uważać na skrzydła oraz ogon stwora. Próby ukrycia za drzewami lub innymi obiektami może okazać się niewystarczające, gdyż gra może nie odnotować faktu ukrycia i gracz otrzyma obrażenia mimo faktu ukrycia, więc wybierajcie schronienie rozważnie.

Smoki atakują wszystkie stworzenia znajdujące się w ich zasięgu, od krabów błotnych aż po gigantów. Nie jest trudne wykorzystanie tego faktu na korzyść gracza. Wystarczy sprowokować smoka do wdania się w bezpośrednie starcie z innym przeciwnikiem i ruszać do ataku. Zdarza się także, że smok atakuje inne stworzenia ciągle walcząc z graczem. Wspólny atak na smoka w towarzystwie NPC znaczeni ułatwia starcie, gdyż część obrażeń zostanie przyjęta przez inne postacie. Obecność dodatkowych stworzeń w pobliżu miejsca starcia nie gwarantuje jednak iż smok od razu się nimi zainteresuje. Można być jednak pewnym, że wszystkie stworzenia zaczną walczyć ze smokiem, nawet jeśli "debatowały" z kimś lub czymś innym w chwili pojawienia się latającego jaszczura.

Smok w Skyrim

Po pokonaniu smoka w walce, jego ciało stanie w płomieniach pozostawiając jedynie skórę i kości. Dusza smoka zostanie wchłonięta przez gracza, niszcząc ciało stwora podczas tego procesu. Pozostałości po potworze służą do wykonania specjalnego pancerza. Po instalacji dodatku Dragonborn, możliwe jest wykonanie także broni ze smoczych kości. Dusze smoków wykorzystywane są do odblokowania kolejnych Smoczych Okrzyków.

Latanie na smoku

Latanie na smoku w Skyrim

Po instalacji dodatku Dragonborn, możliwe jest użycie krzyku pozwalającego na oswojenie smoka oraz latanie na jego grzbiecie. Konieczne jest pozyskanie wszystkich 3 słów oraz odblokowaniu Okrzyku. Po krzyknięciu na wybranego smoka, ląduje on i gracz ma możliwość wejścia na jego grzbiet. Bezpośrednie sterowanie smokiem nie jest jednak możliwe. Wydawane są raczej instrukcje, na które smoka może zareagować w odpowiedni dla siebie sposób. Istnieje także kilka smoków, których nie można poskromić.

Łup po zabiciu smoka

 • 100-657 złota - zależnie od poziomu gracza
 • 1-3 smocze łuski (średnio 2.5)
 • 1-3 smocze kości (średnio 2.5)
  • 1 - 100% szans, 2 - 75% szans
 • 25% szans na fragment pancerza
  • 33% - zwykły lekki pancerz
  • 33% - zwykły ciężki pancerz
  • 22% - zaklęty lekki pancerz
  • 11% - zaklęty ciężki pancerz
 • 25% szans na broń
  • 50% - zwykła jednoręczna broń
  • 25% - zwykła dwuręczna broń
  • 25% - zaklęta broń
 • 25% szans na klejnot

Uwagi

 • Poza wątkiem głównym, najszybszym sposobem na spotkanie smoka jest wykonywanie zadań Radiant, polegających na wyszukaniu i zabiciu smoka. Są one powtarzalne i gwarantują pojawienie się latającego jaszczura.
 • Arngeir informuje gracza, iż smoki posiadają identyczną jak Dovahkiin umiejętność wchłonięcia smoczej duszy. Jednak nie zobaczymy tego podczas gry.
 • Smoki spotkane na wolności, nigdy nie będą wrogie wobec siebie. Właściwie będą się kompletnie ignorowały. Jedynymi wyjątkami są Durnehviir lub Odahviing. Po ich wezwanie odpowiednimi okrzykami, natychmiast zaatakują wszystkie wrogie smoki w pobliżu.
 • Po instalacji dodatku Dragonborn i wykonaniu zadania Świątynia Miraak, po zabiciu smoka może pojawić się Miraak i wchłonąć duszę smoka przed graczem

Błędy

 • Czasem po zabiciu smoka gracz nie jest w stanie wchłonąć jego duszy.
 • Smoka mogą niekiedy przenikać przez skały lub drzewa.
 • Jeśli zakradniemy się w pobliże smoka i natychmiast go zabijemy, smok wzbije się w powietrze, wyląduje a następnie ujrzymy końcowa animację jego śmierci. Czasem rozbije się o ziemię zamiast lądować.
 • Zdarza się, że smoki stają się niewidzialne bez żadnego powodu.
 • Jeśli użyjemy opcji szybkiej podróży po zabiciu smoka, jego ciało może pojawić się w docelowej lokacji.
 • Użycie większość zaklęć na szkielecie smoka, spowoduje iż może przemieść się on na niesamowitą odległość.
 • Wezwanie Burzy w celu zabicia smoka gdy znajduje się on w powietrzu może sprawić iż zacznie on krążyć w koło i stanie się nietykalny.
 • Czasami nie da się pozyskać łupu z zabitego smoka.
 • Niektóre smoki latają do tyłu i nie są wrażliwe na okrzyk sprowadzający je na ziemię. Można je zabić jedynie przy pomocy magii oraz strzał. Błąd ten został wprowadzony w patchu 1.2 i naprawiony w 1.3.
 • Smoku mogą pojawić się bez właściwych tekstur skóry.
  • Po zabiciu takiego smoka, na chwilę przed wchłonięciem jego duszy, zobaczymy właściwą skórę.
 • W przypadku, gdy w pobliży nie ma walnego terenu, ranny smok po rozbiciu się o ziemię może znajdować się w bardzo dziwnej pozycji lub teleportować się w różne, losowe miejsca.
 • Po zabiciu smoka można wejść do wnętrza jego ciała i zobaczyć szkielet.
 • Na PC można zaobserwować błąd po zabiciu smoka bronią jednoręczną. Końcowa animacja nie jest wyśrodkowana. Postać gracza wykonuje kończący cios po prawej stronie od głowy smoka.

Ostatnia modyfikacja: 2013-01-04 16:37:20