Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Jacy byli Dwemerowie?

W związku z tym, że Dwemerowie zniknęli dawno temu, nie jest do końca pewne jacy byli. To, co o nich wiemy to tyle, że byli potężni i uznawali wyższość technologii nad magią. Zamieszkiwali wielkie pół-podziemne budowle i tworzyli mechaniczne stworzenia (jak Parowe Centuriony, Kuliste Centuriony czy Pajęcze Centuriony). Byli nękani przez Dunmerów, Nordów, Redguardów, a prawdopodobnie nawet przez Bogów. W związku z tym niektórzy nazywali ich bluźniercami. Podważyli oni autorytet Et'Ada (Aedr i Daedr), i podróżowali do Światów Zewnętrznych.

Według legendy po tym jak Lorkhan oszukał lub przekonał Bogów do stworzenia królestwa śmiertelnych, Aedry wyrwały mu serce i rzuciły w Nirn, by tam leżało ukryte na zawsze. Jednakże po wiekach Dwemerowie odnaleźli serce i nauczyli się wykorzystywać jego boską moc, by stworzyć wiele rzeczy. Stworzyli sztylet/miecz Brzytwę oraz młot Czerpak razem z Upiorną Opoką.Wybudowali ogromnego golema, nazwanego Numidium lub Mosiężnym Bogiem, który został zaprojektowany by pomóc Dwemerom górować nad Nirn. Innymi słowy golem był czymś więcej niż maszyną zagłady. Stał się nowym bogiem, stworzonym z esencji Lorkhana.

Po zniknięciu Dwemerów, Numidium pojawia się ponownie w słabszej formie i zostaje użyty przez Tibera Septima do podbicia Tamriel i zafałszowania trzeciej ery.

Dobrym przykładem postawy Dwemerów jest opowieść "Azura i Pudło", w której Dwemer wyzywa Azurę na pojedynek na zagadki, i przechytrza ją. Zrobił to na rozkaz dowiedzenia się jak dużą moc posiada Et'Ada. Dla kontrastu jego przyjaciel Chimer był zaszokowany jego zuchwałością, lecz jednak zgodził mu sie pomóc, i to właśnie on przyzwał Azurę. Na końcu opowieści Azura zrzuca klątwę na Dwemerów za ich brak pokory, i prawdopodobnie również na dom kapłana Chimerian. To dobry przykład na kontrast pomiędzy losem Chimerian a ciekawością Dwemerów.

Jest jeszcze ostatni aspekt dotyczący życia Dwemerów. Wielu patrzy na nich jak na rasę nastawioną na rozwiązania techniczne, rasę inżynierów, w przypadku kiedy posiadali oni także elementy magii. Ten element magii tchnęło w ich technologię serce Lorkhana. Jednak są również dowody na to, że Dwemerowie posiedli w jakimś stopniu elementy duchowości i nadprzyrodzoności, co jest zaskakujące.

Zgodnie z "Chimarvamidium", sądzić można, że Dwemerowie posiadali zdolność zwaną "Wezwanie". Jest to coś co my nazywamy telepatią. Pozwalało to Dwemerom komunikować się między sobą na ogromne odległości. Możliwe, że kilka chwil przed ich zniknięciem architekt Kagrenac wezwał wszystkich Dwemerów aby przygotowali się do podróży.

Ostatni żyjący Dwemer Yagrum Bagarn, powiedział, że gdy jego rasa znikała, on był gdzieś w "Światach Zewnętrznych" i nie zniknął razem z nimi. Nazwa Światy Zewnętrzne dotyczy tych poza Nirn, możliwe, że chodziło mu o Aetherius, Oblivion lub jakąś inna "lokację" w Aurbis, która jest nieznana. To ukazuje nam, że jeśli nie wszyscy to większość Dwemerów posiadała zdolność zabierania swojego ciała poza świat materialny, i podróży tak jakby poza ciałem. Coś w rodzaju przenoszenia się do innych światów wychodząc ze swojego ciała, i zabierania go jednocześnie ze sobą. Ta teoria podtrzymywana jest przez Baladasa Demnievanniego, który mówi, że Dwemerowie praktykowali "rytualne anty-stworzenie", co mogło przyczynić się do ich zniknięcia. Nie wiadomo jednak czy "Wezwanie" i "rytualne anty-stworzenie" było naturalnym zjawiskiem czy wyuczonym lub czy oni użyli do tego jakiejś technologii czy mocy serca.Ostatnia modyfikacja: 2011-06-08 18:05:54