Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Tajemnica znikniącia Dwemerów

Wygląda to jakby dosłownie rozpłynęli się w powietrzu. Problemem jest to, iż istnieje wiele często kolidujących ze sobą teorii na temat zniknięcia Dwemerów.

Na początek kilka faktów

Sceną tego była prowincja Vvardenfell, w czasie bitwy pod Czerwoną Górą. To był kulminacyjny moment wojny pomiędzy Chimerami i Dwemerami. Po stronie Chimerów stał Nerevar tak jak Almalexia, Vivek i Sotha Sil. Z Dwemerami był król Dumac i Kagrenac. Dagoth Ur z domu Dagoth był tam także, podobnie jak Nordowie i Orkowie. Jednak nie jest dokładnie wiadomo po czyjej stronie stali. Księga "Pięć pieśni króla Wulfharth'a" głosi, że te dwie rasy stały po stronie domu Dagoth i walczyły przeciwko Dwemerom. Jednak w księdze tej da się zauważyć również wzmiankę o tym, że Nerevar walczył po stronie Dwemerów a inni Chimerowie nie byli obecni, co jest nieprawdopodobne. Ponadto w ''The War of the First Council" napisano, że dom Dagoth walczył po stronie Dwemerów wspólnie z wojskami orków i Nordów. To również jest podejrzane biorąc pod uwagę ocenę Viveka, że Dagoth Ur walczył po stronie Nerevara. W ostatecznym rozrachunku to pytanie jest ważne historycznie, lecz nie ma większego znaczenia jeśli brać pod uwagę Dwemerów.

W niektórych wersjach tej historii, podaje się jakoby wszyscy Dwemerowie zostali wybici w czasie bitwy pod Czerwoną Górą. Teoretycznie byłoby to możliwe gdzyby cała ta nacja była wtedy obecna podczas bitwy. Jest to jednak wysoce nieprawdopodobne jeśli brać pod uwagę fakt, że klan Rourken w tym czasie był na całym kontynencie gdy trwała walka, a zniknął w tym samym momencie co reszta. Nie można też zapominać o bardziej pewnych przekazach Viveca i popielnych, które mówią, że coś znacznie bardziej profanującego i znaczącego się stało.

Te wersje mówią, że gdy bitwa miała się ku końcowi Nerevar, Dagoth Ur, Kagrenac i inni byli w komnacie z sercem. Król Dumac mógł być tak i został zabity lub unieszkodliwiony. Jedna wersja głosi, że Kagrenac widząc, że jest w opałach wziął narzędzia i podszedł do serca. Inni zobaczyli go chcącego użyć ich na sercu, i w tym momencie cała rasa Dwemerów zniknęła z kontynentu Tamriel bez śladu. Użycie przez niego narzędzi miało prawdopodobnie przenieść jego rasę do czegoś w rodzaju świata Bogów. Inna wersja mówi, że Dagoth Ur zabił Kagrenaca, a Azura nauczyła Nerevara jak użyć narzędzi, aby odłączyć Dwemerów od serca. Świadczyć o tym może cytat: "Na polach Trójca i jej armie obserwowała jak Dwemerowie obracają w proch wszystko wokół nich, po tym jak odebrana została im ich nieśmiertelność, którą skradli". Pytanie tylko czy narzędzia w ogóle zostały użyte, i czy w ogóle zadziałały.

Nasuwające się teorie

Przyjmując, że powyższe założenia są prawdziwe, nasuwa się kilka możliwych przyczyn zniknięcia tej rasy.

Hipoteza I

Narzędzia zadziałały. Kagrenac użył ich aby zabrać swoją rasę z Mundusa. Mógł zamienić ich w bóstwa lub po prostu pozwolić im na wolne podróżowanie po Światach Zewnętrznych.
To jest możliwe, jednak mało prawdopodobne. W takim przypadku Vivek, który w końcu jest bogiem, nie powiedziałby, że nie wyczuwa ich obecności w zaświatach. Ponadto niejeden mógłby pomyśleć dlaczego skoro tylu Dwemerów stało się bogami nikt o tym nic nie usłyszał.

Hipoteza II

Narzędzia zawiodły. Nie udało się ich użyć i Kagrenac przypadkowo zlikwidował swoją rasę i usunął ich z Nirn. Mógł także przenieść ich gdzieś poza Nirn gdzie umarli.
Jest to bardziej prawdopodobna historia od tej powyżej. Księga "Jajo czasu" zdaje się wskazywać na to, że tam toczyła się debata odnośnie tego. Księga argumentuje, jakoby moc serca dało się łatwo ujarzmić, a ci którzy sądzą, że byłoby to wielkie ryzyko są w błędzie. Myślę, że gdyby taka debata miała miejsce nie ujawniono by jej nigdy chyba, że działania z sercem byłyby rzeczywiście niebezpieczne i coś strasznego mogłoby się stać gdyby Kagrenac użył na nim narzędzi.

Hipoteza III

Dwemerowie - Ciekawostki Kagrenac nie miał szansy użyć narzędzi. W chwili gdy chciał to zrobić Azura wyrwała go rasem z jego ludem z Nirn i uwięziła go w Oblivionie. Mógł jednak ich użyć, lecz tuż po tym jak dwemerowie zostali usunięci z Mundusa, Azura uwięziła ich w Oblivionie. Mógł również umrzeć zanim miał okazję ich użyć i Azura poinstruowała Nerevara jak ma się nimi posłużyć aby zniszczyć dwemerski twór w pobliżu serca, co sprawiło, ze zniknęli. Inną przyczyną mogło być to, że to właśnie Azura przeniosła ich do Oblivionu, i tam zginęli lub nie.

Dwemerowie -ciekawostki To jest najbardziej prawdopodobna z teorii. Jak już było mówione Dwemerowie powątpiewali w moc Et'Ada, i nie wyznawali ich tak jak inne rasy. Jeden specyficzny przykład wprost mieszający w to Azurę opisany jest w księdze "Azura and the Box". Nie można również zapominać o idei stworzenia Numidium czyli Boga z brązu. Konstrukcja ta według "Boskiej Metafizyki" miała być nowym bogiem skonstruowanym dzięki mocy "umarłego" boga Lorkhana. To by było bluźnierstwo w najgorszym znaczeniu tego słowa, i najwyraźniej Azura nie chciała aby budowa dobiegła końca.

Co ważniejsze Azura była wmieszana kilkakrotnie w sprawy Czerwonej Góry przed i po bitwie. W "Bitwie na Czerwonej Górze" przeczytać możemy, że Nerevar udał się do klasztoru Holomayan i przyzwał Azurę by zasięgnąć rady, i ta powiedziała mu, że budowa Numidium musi być przerwana za wszeklą cenę. W księdze "Nerevar na Czerwonej Górze" Azura instruuje Nerevara jak posłużyć się narzędziami Kagrenaca gdy będzie w komnacie z sercem, w celu zniszczenia Boga z brązu i likwidacji dwemerów. Później bazując na tym co można wyczytać z obu ksiąg, Trójca złamała swoje przyżeczenie wobec Nerevara i Azury, i użyła serca Lorkhana by stać się bogami. Po tym Azura ukazała się Chimerom i rzuciła na nich klątwę za to co zrobiła Trójca. Stali się Dunmerami. No i na koniec, mogło być również powiedziane, że Azura odesłała Nerevara z powrotem do Morrowindu by ten raz na zawsze zniszczył serce Lorkhana i jego destrukcyjny wpływ.

Wszystkie te zdarzenia pokazują, że Azura miała silny wpływ na wydarzenia, i była aktywną siłą przeciwko użyciu serca. Z jakiegoś powodu nie chciała dopuścić do sytuacji w której serce byłoby użyte do celów profanujących pewne wartości. W ten sposób prawdopodobnie Azura chciała zachować pewien porządek rzeczy, granicę pomiędzy boskością a śmiertelnością by bronić bezpieczeństwa mieszkańców kontynentu Tamriel, lub po prostu chciała ukarać Dwemerów za ich arogancję i butę, więżąc ich w Oblivionie na zawsze, gdzie wciąż egzystują.

Ostatnia modyfikacja: 2011-08-11 04:09:47