Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Historia Tamriel, Era Meretyczna

Era Meretyczna (Elfia)


Data Wydarzenie

~ ME2500 Prawdopodobna data wybudowania Adamantytowej Wieży na wyspie Balfiera w High Rock, najstarszej znanej konstrukcji na Tamriel. Najwcześniejsza data w niepublikowanych nigdzie kronikach elfickich.
Wczesna Era Meretyczna Zwierzoludzie (przodkowie Khajiitów, Argonian, Orków i innych zwierzoludzi) żyją w prymitywnych społecznościach rozrzuconych po całym Tamriel.
Średnia Era Meretyczna Aldmerzy (Elfy) opuścili skazany na zagładę kontynent Aldmeris (znany także jako "Stary Ehlnofey") i osiedlili się na Tamriel. Pierwsze kolonie rozciągały się szeroko na całym wybrzeżu kontynentu. Później pojawiły się osady w głębi lądu, pierwotnie tylko na terenach niźinnych i urodzajnych południowo zachodniego i centralnego Tamriel. Zuchwali, piśmienni i zaawansowani technologicznie Aldmerzy, zmusili zwierzoludzi do przeniesiena się w głąb dżungli, na bagna, moczary, w góry i na jałowe ziemie. Adamantytowa Wieża zostaje odkryta ponownie i zajęta przez Dirennich, prominentny i potężny klan Aldmerów. Kryształowa Wieża zostaje wybudowana na wyspie Summerset, a potem Wieża z Białego Złota w Cyrodiil.

Ayleidzi (Dzikie Elfy) zamieszkują dżungle wokół Wieży z Białego Złota (obecne Cyrodiil). Znani także jako Wysokie Elfy z Głębokiego Lądu, zachowali magię jeszcze z czasów Ery Świtu a także język z Ehlnofey. Z początku zmuszeni do płacenia haraczu królowi Alinoru, z czasem odizolowali się od wyspy Summerset i stali sie odrębnym państwem.O ile inne gałęzie elfiej rasy - Altmerzy (Wysokie Elfy), Bosmerzy (Leśne Elfy) i Dunmerzy (Mroczne Elfy) - jakoś przystosowały się do kultur na Tamriel, to Ayleidzi zawsze dystansowali się od wszystkich i woleli w głębi lasów kultywować własne tradtcje z dala od oczu świata.

Dwemerowie (Krasnoludy), błyskotliwy elfi klan, poświęca się całkowicie nauce, buduje podziemne miasta w górskich rejonach (potem Góry Velothi), oddzielając dzisiejsze Skyrim od Resdayn/Morrowind.

Dynamiczne, ambitne, długowieczne Elfie klany Chimerów (przodków dzisiejszych Dunmerów), kultywujące w ortodoksyjny sposób tradycję czczenia przodków, podążają za Prorokiem Velothem, opuszczajc stare elfie krainy i osiedlają się w Morrowind, wchodząc w kontakt z Dwemerami. Gardząc bezbożnością Dwemerów zazdroszczą im jednocześnie ziemi i bogactw. Od lat prowokują ich najazdami i rządaniami terytorialnymi.
Późna Era Meretyczna Prymitywni ludzie tzw. Ludzie Nedyczni pochodzący z kontynentu Atmora (również "Altmora" lub "Starszy Las" po elficku), migrują i osiedlają się na północy Tamriel. Ludzie Nedyczni stanowią mniejszość na kontynencie i na razie muszą żyć pokojowo ze Starszą Rasą. Tak też czynią. W High Rock, Hammerfell, Cyrodiil i prawdopodobnie w Morrowind cywilizacja ludzi kwitnie w harmonii z elfami.

Nordycki bohater Ysgramor, przywódca wielkiej kolonizacyjnej wyprawy płynącej do Tamriel, rozwija runiczną transkrypcję bazującą na języku elfów, i jest pierwszym ludzkim historykiem. Flota Ysgramora ląduje na Łbie Hsaarika czyli najbardziej wysuniętą na północ częścią Skyrim. Nordowie budują tutaj legendarne miasto Saarthal. Jednak elfy zbrojnie wypędzają nordów z kontynentu podczas Nocy Łez. Mimo tego Ysgramor wraca niedługo po tym z pięcioma setkami towarzyszy.
Meretyczna Era - 1E660 Nieśmiertelny bohater, wojownik, czarownik i król znany pod wieloma imionami - Pelinal Whitestrake, Harrald Hairy Breeks, Ysmir, Hans Lis itd. przemierza kontynent, zbiera armię, podbija krainy, rządzi by ostatecznie opuścić swój kraj i wyruszyć w świat na ponowne wędrówki.

Tłumaczenie by I.G.D.

Ostatnia modyfikacja: 2011-04-30 00:00:00