Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Historia Tamriel, Era Świtu

Era Świtu


Kosmos (Nir) zostaje uformowany z Aurbisa (chaos lub absolutyzm) przez Anu i Padomay.

Akatosh (Auriel) powstał i zapoczątkował się Czas. Bogowie (Et'Ada) i Daedry powstają z krwi Anu i Padomay, po ich wielkiej bitwie ponad wszelkim stworzeniem.

Lorkhan przekonuje/przechytrza/zmusza bogów do stworzenia świata materialnego - Nirn. Świat ten jest wysoko umagiczniony i niebezpieczny. Tak jak poczynania bogów tak i fizyczny świat, a nawet czas sam w sobie był nieprzewidywalny i niestabilny.

Ten stwórca/oszust/szantarzysta jest obecny we wszystkich mitycznych tradycjach na Tamriel. Znany jest pod różnymi imionami "Aldmeri", "Lorkhan", "Bęben Zagłady". Przekonał lub zmusił duchy do stworzenia świata śmiertelników, psując porządek rzeczy, tak samo jak jego ojciec Padomay wprowadził niestabilność do wszechświata u początków stworzenia. Po tym jak świat się zmaterializował, Lorkhan został odseparowany od swojej boskości (nadprzyrodzoności). Interpretacja tych zdarzeń jest różna w zależności od kultury.

Gdy Magia (Magnus), architekt planów dla materialnego świata zadecydował o zaniechaniu tego projektu, bogowie zebrali się w Adamantytowej Wieży (Wieża Direnni, najstarsza znana budowla w dziejach Tamriel) i zdecydowali co czynić. Większość odeszła razem z Magnusem. Inni poświęcili się aby zostać (Ehlnofey). W większości ocen, Lorkhan został skazany na egzystencję w świecie śmiertelnych, a jego serce zostało wydarte i wyrzucone poza wieżę. Spadło w Tamriel gdzieś na terenach wulkanicznych. Gdy Magia odeszła (w mitycznym tego słowa znaczeniu), wszechświat ustabilizował się. Rozpoczęła się era elfów (ME2500).


Tłumaczenie by I.G.D.

Ostatnia modyfikacja: 2011-04-30 00:00:00