Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Historia Tamriel, Pierwsza Era

Pierwsza Era


Data Wydarzenie

1E1 Dynastia Comoran z Vallenwood zapoczątkowana zostaje przez króla Epleara. Jest to pierwsze opisane zdarzenie w historii Tamriel. Nowe państwo zostaje użyte później jako bufor pomiędzy starszym królestwem Ayleidów z Cyrodiil, a silniejszym królestwem Alinor (wyspa Summerset). Ma to uchronić Ayleidów przed wpływem Alinoru. W tym czasie Ayleidzi stają się bardziej niezależni, a Wieża z Białego Złota staje się niepodległym miastem-poaństwem.
1E20 Najstarszy zapis dotyczący istnienia wyspy Artaeum. Opisuje on historię Bretońskiego mędrca i autora Voerneta, zmierzających na wyspę Artaeum by spotkać się z Iachesisem, Mistrzem Rytów (Ritemaster) Psychików (Psijics).
1E143 Król Harald, daleki potomek Ysgramora podbija Skyrim. Pierwsze królestwo ludzi powstaje w północnej części Tamriel.
1E221 Król Harald umiera po długim czasie swojego panowania. Król Hjalmer obejmuje tron.
1E222 Król Hjalmer umiera, a jego najmłodszy syn Vrage zwany Utalentowanym zasiada na tronie.
1E240 Skyrim rośnie w siłę. Podbija całe Velothi (dziś zwane Morrowind), a także większą część obecnego High Rock. Niektórzy uczeni twierdzą, że później Skyrim przemianował Velothi na Dunmereth.
1E242 Alessia, znana później jako Królowa - Niewolnica i jej poplecznicy wzniecają rebelię przeciwko Ayleidom, władcom Wieży z Białego Złota.
1E243 Z pomocą silniejszego ludzkiego królestwa - Skyrim, armia Alezjańska obala rządy Ayleidów w centralnym Cyrodiil. Ci Ayleidzi, którzy przetrwali schronili się wśród elfów z dynastii Camoran z Vallenwood.

W tym czasie wojowali również słynni ludzcy bohaterowie. Morihaus, który poprowadził atak na Wieżę z Białego Złota i Pelinal Whitestrake, który był inicjatorem masakry Ayleidów.
1E243-1E498 Rozwija się nowe królestwo ludzi pod rządami cesarzowej Alessji. W krótkim czasie podbite zostaje królestwo Colovii. Mieszkańcy Cyrodiil powoli budują narodową tożsamość, i stają się najliczniejszym narodem na Tamriel. Potem Alessia zapoczątkowuje religię Ośmiu Bóstw, bazującą na wierzeniach Nordów i ludzkich niewolników z Wieży z Białego Złota. Bóstwa te to: Akatosh, Dibella, Arkay, Zenithar, Mara, Stendarr, Kynareth, i Julianos. Jest to pierwotna wersja obecnie znanego cesarskiego kultu Dziewięciu Bóstw. Dziewiątym bóstwem stał się Tiber Septim.

W tym czasie utworzona zostaje pierwsza Starsza Rada, oraz Akademia Magów Bitewnych.
1E246 Założone zostaje miasto Daggerfall w High Rock.
1E266 Shezarr, brakujący brat bogów z Ośmiu Bóstw, przybywa do Wieży z Białego Złota i przemienia umierającą Alessię w pierwszą świętą z Cyrodiil. Alessia staje siępierwszym klejnotem w Cyrodiilskim Amulecie Królów. Rada wybiera Belharza Człowieka-Byka na kolejnego cesarza Cyrodiil.
1E355 Klan Direnni, jedyny znany klan Altmerski rządzący jeszcze na terenach ludzi, poszerza swe wpływy poprzez intrygi polityczne i machinacje.
1E358 Połączone armie imperatora Cyrodiil Ami-El i Skyrim najeżdżają ziemie klanu Direnni na zachodnich kresach High Rock.
1E361 Doktryny Alessji rozprzestrzeniają się w Cyrodiil i północnym Tamriel. Doktryny Alessji to bardzo ortodoksyjne nauki małpiego proroka Marukha. Doznawał on bolesnych nawiedzeń ducha Alessji, która żądała usunięcia elfich pierwiastków z kultu Ośmiu Bóstw. Doktryny te to bardzo surowy kodeks postępowania nakazujący prowadzenie ascetycznego życia.
1E369-1E420 Wojna sukcesyjna w Skyrim przyczynia się do całkowitego upadku imperium Nordów. Wybuchła po tym jak Dzicy Łowcy (potężni, przeobrażeni Bosmerzy) zabili króla Borgasa w zamku Winterhold.
1E376 Tradycyjne rządy yokudańskich (Yokuda to kontynent na zachód od Tamriel) cesarzy obalone zostają według yokudańskiego kalendarza w roku 2012. Mimo iż zachowują oni pozycję głowy państwa, ich władza została znacznie uszczuplona. Yokudańczycy (potem Redguardzi) opowiadają o 300 latach nieprzerwanych wojen domowych pomiędzy lokalnymi watażkami, mniachami walczącymi, o ziemię i wpływy.
1E401-1E415 W Velothi Indoril Nerevar i Dumac Dwarfking jednoczą siły Chimerów i Dwemerów, przeciwko okupantom ze Skyrim.
1E416 Nordowie zostają pokonani i są zmuszeni do opuszczenia Velothi. Tworzy się nowe królestwo Resdayn z połączenia królestw Chimerów i dwemerów. Nerevar i Dumac zostają jednogłośnie wybrani na liderów Pierwszej Rady. Resdayn kwitnie przy współpracy obu nacji. Pokój pomaga w rozwoju tych dwóch zaprzyjaźnionych kultur.
1E420 Jeden z krasnoludzkich klanów, klan Rourken, odmawia zjednoczenia z Chimerami i wyrusza na zachód w poszukiwaniu nowych terenów do zamieszkania. W końcu docierają na Stros M'Kai (wyspa na południowy zachód od Hammerfell).

W Skyrim kończy się wojna o władzę, podpisany zostaje pakt pomiędzy wodzami (tzw. Pakt Wodzów). Niestety utracone zostały już High Rock, Cyrodiil i Velothi/Resdayn.
1E477 Klan Direnni podbija High Rock i duże obszary Skyrim i Hammerfell.
1E479 Ryan Direnni delegalizuje doktryny Alessji, a większość ich głosicieli skazuje na śmierć. Siły Dirennich najeżdżają zachodnie ziemie Colovii, prąc w głąb lądu.
1E482 Siły Dirennich pod dowództwem Aidena Direnni pokonuje armię Allezjańską pod Glenumbria Moor, jednak ta wojna mocno osłabia potęgę Dirennich.
1E498 Osłabiony ród Direnni nie jest w stanie utrzymać wszystkich swoich ziem. Kontrola nad ich terytoriami sukcesywnie przechodzi w ręce imperium Cyrodiil. Pod koniec jedynie wyspa Balfiera pozostaje w ich rękach. Ta sytuacja niepokoi Skyrim, rozpoczyna to wojnę pomiędzy tymi dwoma królestwami.
~ 1E500 Prawie całe High Rock wyzwolone jest spod tyranii elfów.

Skyrim pod rządami króla Wulfhartha (zwanego też Ysmirem) powraca do wiary swoich przodków. Świątynie Alessji zostają zniszczone, a ci kapłani którym udało się przeżyć, szukają schronienia w głębi kontynentu.
1E609 Władca Daggerfalla, król Thagore pokonuje armię Glenpointu i Daggerfall staje się najpotężniejszym królestwem w południowym High Rock.

W tym samym roku na kontynencie Yokuda, Mansel Sesnit staje się Starszym Yokedą czyli wojskowym dyktatorem. W ciągu ośmiu lat podbija prawie cały kontynent.
1E617 Mansel Sesnit zostaje zamordowany. Randic Torn kontynuuje dzieło jednoczenia imperium Yokudańskiego.
1E660 Bitwa o Smoczy Mur. Siły Skyrimu pokonują Maulocha, boga Orków z gór Velothi. Ucieka na wschód.

Następuje erupcja góry Vvanderfell w Resdayn (wulkan Dagoth Ur), prawdopodobnie przez urzycie narzędzi Kagrenaca.
~ 1E668-1E700 Potworna wojna Pierwszej Rady pomiędzy Chimerami a Dwemerami. Dwemerski architekt próbuje użyć dopiero co odnowionego serca Lorkhana do "ożywienia" Numidium, wielkiego golema tzw. Boga z Brązu. Ta informacja przecieka do Dagoth Ura z rodu Dagoth (Chimerowie). W chwilę potem te szokujące wieści dochodzą do Nerevara.

Chimerowie nie zgadzają się z Dwemerami, ponieważ wierzą, że to bluźnierstwo wykorzystywać serce martwego boga do takich celów, więc akt taki wśród elfów postrzegany jest jako zło. Indoril Nerevar i Dumac Dwarfking aranżują spotkanie. Nie dochodzą jednak do porozumienia i wybucha wojna.

Dzięki błyskotliwej taktyce Nerevara, jest on w stanie razem z Dagoth Urem i małą grupką Chimerów, przedostać się do wnętrza Dwemerskiej cytadeli na Czerwonej Górze. W środku spotykają Dumaca i Kagrenaca. Podczas oszałamiającej walki Kagrenac musi użyć swoich narzędzi na sercu (szczegóły w tekście o Dwemerach). W momencie gdy Kagrenac używa narzędzi, cała Dwemerska rasa znika z powierzchni Tamriel. Nikt nie wie co się z nimi stało.

Nerevar musi skonsultować sytuację z Trójcą (Almalexia, Sotha Sil i Vivec), jako że są jedo doradcami. Zostawia Dagotha w Czerwonej Górze aby przypilnował narzędzi do czasu jego powrotu. Trójca che zatrzymać, przestudiować i ewentualnie użyć narzędzi. Nerevar odmawia lecz jednak godzi się zatrzymać narzędzia do badań, ale tylko jeśli przysięgną na Azurę, że nigdy ich nie użyją.

Po powrocie do Czerwonej Góry zauważają, że Dagoth Ur jest jakby pod wpływem narzędzi i odmawia ich zwrotu. Trójca i Nerevar Zmuszeni są do odebrania mu ich siłą. Dagoth ucieka z Czerwonej Góry.

Po śmierci Nerevara (niektóre przekazy popielnych mówią, że został zamordowany przez Trójcę), Sotha Sil zapragnął nauczyć się jak użyć narzędzi Kagrenaca, by śmiertelnik mógł posiąść moc serca, i tym samym stać się bogiem. Tak więc cała Trójca powraca na Czerwoną Górę by użyć narzędzi i pochłonąć moc serca Lorkhana.

Po tym Azura ukazuje się im i rzuca na nich klątwę za to co uczynili. Przepowiada im, że w przyszłości duch Nerevara powróci by ukarać ich wszystkich. Sotha Sil odpowiada jej, że Chimerzy nie potrzebują już starych bogów kiedy oni stali się nowymi bogami. W tym momencie cała rasa Chimerów zostaje przeklęta. Ich skóra ciemnieje, a oczy zabarwiają się na czerwono. W przyszłości zaczęto nazywać ich Mrocznymi Elfami lub Dunmerami. Niektórzy sądzą, że ta klątwa to jest kara nałożona na Trójcę i Chimerów za brak posłuszeństwa wobec Azury.

To również czas narodzin nowej religii Dunmerów - Trójcy i ich nemezisa Dagoth Ura, który jakoś przetrwał w podziemnych korytarzach pod Czerwoną Górą, blisko serca absorbując powoli jego moc.

Wojna Pierwszej Rady była religijnym konfliktem Pierwszej Ery. Walczyły ze sobą świeckie Rody Dunmerskie, Dwemerowie, Dom Dagoth i ortodoksyjne Rody Dunmerskie Indoril, Redoran, Dres, Hlaalu i Telvanni. Pierwsza Rada była pierwszym Dunmerskim ciałem rządzącym, które jednak rozpadło się w wyniku sporów na temat bluźnierczych praktyk Dwemerskich.

Niektórzy uczeni twierdzą, jakoby po tych wydarzeniach region nie nazywał się już Resdayn lecz Morrowind. Z drugiej strony inni uczeni mówią, że Morrowind to nazwa wywodząca się z Cyrodiil i region ten nazwany został w ten sposób po zagarnięciu tych terenów przez imperium. Jedno jest jednak pewne, po tych zdarzeniach wszystkie książki historyczne i popularno naukowe nazywają tę krainę Morrowind, nie Resdayn, Velothi ani nie Dunmereth.
1E720 Rodzi się Frandar Hunding, wielki Yokudański (później znany jako Redguardzki) Pieśniarz Miecza. Według kalendarza yokudańskiego, jest to rok 2356. Pieśniarze Miecza są utalentowanymi wojownikami, którzy dzięki intensywnemu treningowi i fanatycznemu oddaniu bogowi wojny, są w stanie uformować z czystej myśli Shehai, mistyczne duchowe ostrze czystej energii.
1E737 Randic Torn umiera, wybuchają zamieszki. Imperium Yokuda pogrąża się w wojnie domowej na ponad 300 lat.
1E760 Rodzi się Divad Hunding, jedyny syn Frandara Hundinga. Według yokudańskiego kalendarza rok 2396. Eksperci twierdzą, że kalendarz w imperium Yokudy nie miał 360 dni tak jak ten na Tamriel, więc moga być nieścisłości w przekładaniu dat. Jednak jeśli pomyłki są to małego kalibru. Najwyżej rok lub nawet mniej.
1E780 Po wielu bojach Frandar Hunding uznaje się za niezwyciężonego, i postanawia resztę życia spędzić jako pustelnik. Pisze księgę Okręgu, w której zawiera swoją filozofię Drogi Miecza.
1E800 Wybudowana zostaje mała rybacka osada Wayrest.
1E808 Do Hammerfell przybywają Yokudanie, po katastrofalnych w skutkach wydarzeniach na ich kontynencie. Wspaniali yokudańscy wojownicy (póżniej znani jako frakcja Niedźwiedzia) po wejściu na ląd przeprowadzają potężny, niespodziewany atak słynny w późniejszym czasie pod nazwą Fala Wojowników lub Ra Gada. Wypędzają w ten sposób zwierzoludzi i ludzi nedycznych z ich osad. Otwiera to drogę dla przyjazdu króla i rządzącego rodu Na-Totambu (zwanego potem frakcją Koron). Od czasu Ra Gada Yokudanie zwani są Redguardami i uznają Hammerfell za swój nowy dom. Zwierzoludzie, którzy przeżyli postanawiają uciec z Hammerfell i przyłączyć się do Orków z Orsinium w górach Wrothgariańskich, tym samym znacznie wzmacniając Orsinium.
1E948 Potężne Orsinium staje się sporym zagrożeniem dla królestw sąsiadujących. Władca z Daggerfall, król Joile wysyła list do Gaidena Shinji z zakonu Diagna, z propozycją wspólnego ataku ma Orsinium.
1E950-1E980 Bretońskie wojska z Daggerfall, Redguardzka armia z Sentinel i zakon Diagna, łączą swe siły by najechać Orsinium. Nie udaje się im jednak wziąść królestwa z marszu. Oblężenie Orsinium trwa 30 lat, pochłaniając wielu wspaniałych wojowników i bohaterów. Wśród nich jest słynny mistrz miecza Gaiden Shinji. Od czasu tamtych wydarzeń Orki znane są ze swego wielkiego męstwa w boju.
1E1029 Cesarzowa Herta z Cyrodiil umacnia Coloviański zachód i poszerza granicę imperium Cyrodiil o High Rock. Utrzymuje również dobre stosunki dyplomatyczne z ludzkim królestwem Skyrim, dzięki czemu relacje między tymi dwoma państwami są bardziej przyjazne.
1E1100 Upadek królestwa Orsinium sprawł, że Wayrest stało się głównym miastem handlowym na rzece Bjoulsae. W tym roku niegdyś mała wioska rybacka, staje się niepodległym państwem. Władzę w Wayrest obejmuje Farangel z dynastii Gardnerów.
1E1427 Bitwa pod mostem Duncreigh w Sensford. Pamiętna bitwa w High Rock pomiędzy (dzisiaj zwanymi) Anticlere a Sensford.
1E2200 Trassiańska Zaraza wybija ponad połowę populacji Tamriel. Plaga wypuszczona jest przez plemię stworów zwanych Sloadami z koralowego królestwa Thrasu. Królestwo to jest grupą wysp na morzu Abecean. Ci ślimako-ludzie to prawdopodobnie najbardziej znienawidzona rasa w Tamriel. Po tym jak Sloadzi rozpuszczają Zarazę zabijającą ponad połowę ludzi na kontynencie, największa flota w historii Tamriel wypływa w kierunku królestwa Thrasu, morduje wszystkich Sloadów jakich zdoła znaleźć i przy pomocy nieznanej magii zatapia ich wyspy w morzu.
1E2702 Cała populacja Wayrest zmuszona jest schronić się w murach posiadłości Gardnerów, przed akavirskimi piratami i Thrassiańską Plagą.
1E2703 Reman I z Cyrodiil zbiera rozbitą armię z doliny Nibenay i łączy ją z armią Colovii, by pokonać akavirskich najeźdźców w Bladej Przełęczy w Skyrim. Dynastia Remanów wciela akavirskich jeńców do armii imperium by wesprzeć ją w walce przeciwko Altmerom. Te wydarzenia zapoczątkowują drugie imperium.
1E2813 Cyrodiilski staje się językiem urzędowym zastępując Elfi. Jest to podstawa języka używanego obecnie.
1E2837 Utworzona zostaje imperialna prowincja Black Marsh. Elfy nazywały tę krainę Argonią a jej mieszkańców Argonianami.
~ 1E2840 Imperium Cyrodiil sięga po Morrowind, jedyny region w Tamriel poza kontrolą dynastii Remanów. Rozpoczyna się haniebna wojna, trwająca przeszło 80 lat.
1E2920 Błyskotliwa taktyka księcia Juileka z Remanów i Saviriena-Choraka (pochodził z Tsaesci na Akavirze) zmusza siły Morrowindu pod przywódźtwem Trójcy do poddania się imperium. Jednak radość Remanów ze zwycięstwa jest krótka, gdyż pod koniec tego samego roku ostatni z dynastii, Reman III, zostaje zamordowany przez zabójcę pracującego dla potentata Versidue-Shaie. Imperium wpada w łapy akavirskich potentatów. To wydarzenie kończy pierwszą erę.

W tym samym roku przez obraźliwe zachowanie Viveca, Bretoński szpieg z pomocą wiedźm z High Rock przyzywa Mehrunesa Dagona, który burzy Mournhold (Twierdzę Smutku) i zabija księcia Morrowind. Almalexia i Sotha Sil przybywają po tym do zniszczonego Mournhold i rozprawiają się z Daedrycznym księciem. Almalexia za pomocą swojego scimitara a Sotha Sil z pomoca magii, odsyłając Mehrunesa Dagona z powrotem do Oblivionu. Ta bitwa upamiętniona jest wielkim pomnikiem na placu Brindisi Dorom w nowym Mournhold.

Tłumaczenie by I.G.D.

Ostatnia modyfikacja: 2011-04-30 00:00:00

Najnowsze aktualizacje materiałów na stronie:

30.03.2013 » Newsletter - Morrowind.pl
28.02.2013 » Wymagania sprzętowe - Skyrim
28.02.2013 » Rasy - Morrowind
22.01.2013 » Osiągnięcia - Skyrim

Ostatnie informacje na Forum Morrowind.pl

16.07.2018 » Re: Kody do Morrowind
15.07.2018 » Darknet 1 sezon 6 odcinek online [s01e06]
15.07.2018 » Darknet 1 sezon 5 odcinek online [s01e05]
15.07.2018 » Darknet 1 sezon 4 odcinek online [s01e04]