Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Historia Tamriel, Trzecia Era

Trzecia Era

Data Wydarzenie

3E1 Rok po zjednoczeniu całego kontynentu, Tiber Septim rozpoczyna trzecią erę.
3E38 Tiber Septim umiera po długim panowaniu. Tron obejmuje jego syn Pelagius I, którego umiejętności nie dorównują jednak ojcowskim. Wprowadza on wiele zamętu w podbitych prowincjach. Jego panowanie nie trwa długo.
3E41 Pelagius I zostaje zamordowany przez Mroczne Bractwo. Kyntira I zostaje cesarzową Tamriel, jednak jej rządy nie trwają długo. Uriel I obejmuje tron jako trzeci imperator z dynastii septimów. Pod rządami Uriela I gildia magów i gildia wojowników rośnie w siłę w całym Tamriel.
3E64 Uriel I umiera a władzę przejmuje Uriel II. Jego panowanie przepełnione jest plagami, zarazami i powstaniami przeciwko władzy.
3E82 Umiera Uriel II. Pelagius II staje się kolejnym imperatorem. Pod koniec jego panowania Tamriel znów rozkwita.
3E98 Umiera Pelagius II a tron dziedziczy po nim jego najstarszy syn, Antiochus.
3E110 Wojna o Wyspę. Król Orgnum z Pyandonei atakuje z zaskoczenia Tamriel w wyniku politycznych intryg królowej Potemy z Solitude. Z pomocą prowincji Summerset i zakonu Psychików, imperium odpiera atak pyandoneańskiej armady.

Pyandonea to wyspa na południe od Summerset, zamieszkana przez rzadki szczep tropikalnych elfów zwanych Maormerami. Wyspa ta w większość porośnięta jest tropikalnymi lasami deszczowymi. W wyniku ewolucji ich skóra zmieniła się w coś podobnego do skóry kameleona. Praktykowali również silną wężową magię, co pozwoliło im okiełznać wielkie węże morskie i użyć ich jako transportu (z węży tych składała się armada w czasie ataku na Tamriel). Maormerzy rzadko podróżowali na Summerset gdyż w zamierzchłych czasach zostali stamtąd wygnani.
3E119 Antiochus umiera. Jego piętnastoletnia córka Kintyra jest przygotowywana przez Starszą Radę do objęcia tronu.
3E120 Kintyra II staje się kolejną cesarzową z dynastii Septimów. Prawie w tym samym czasie królowa Potema, znana również jako Wilcza Królowa, razem ze swoimi sprzymierzeńcami (Skyrim i część Morrowindu) atakuje z zaskoczenia imperium. Ta wyniszczająca wojna znana jest jako Wojna Czerwonego Diamentu (nazwa wzięła się od czerwonego diamentu na chorągwi królowej Potemy). Kintyra II z pomocą króla Magnusa z Lilmoth (Black Marsh) i króla Cephorusa z Gilane (High Rock) próbuje utrzymać władzę.
3E121 Kintyra II zostaje złapana przez siły królowej Potemy. Krótko po tym Uriel III proklamuje się nowym cesarzem imperium.
3E123 Kintyra II zostaje ścięta w wieży zamku Glenpoint. Dzień ten (23 Frost Fall) zapamiętany jest jako dzień Złamanego Diamentu. Jednakże dokładna data śmierci cesarzowej nie jest znana i podlega spekulacjom.
3E125 Na świat przychodzi Pelagius, przyszły cesarz imperium, znany potem jako Szalony Pelagius. Pierwszy syn króla Magnusa.
3E127 Bitwa o Ichidag. Imperator Uriel III zostaje złapany przez ludzi Cephorusa. Jednak podczas podróży do zamku Cephorusa w Gilane, wściekły motłoch linczuje Uriela. Cephorus zostaje kolejnym cesarzem z linii Septimów.
3E137 Potema kontynuuje swą skazaną na porażkę walkę. W końcu w jej rękach zostaje tylko jej własne królestwo Solitude. Próbuje zapobiec klęsce przyzywając Daedry by walczyły u jej boku, nekromanci królowej wskrzeszają trupy zabitych wrogów, tworząc armie nieumarłych. Siły te następnie przypuszczają atak za atakiem na siły braci Potemy, cesarza Cephorusa Septima I i króla Magnusa. W końcu wszyscy oprócz żywych trupów opuszczają Wilczą Królową, a jej królestwo staje się krainą śmierci. Potema umiera po miesięcznym oblężeniu jej zamku. Po jej śmierci Magnus wyznacza swego syna, Pelagiusa, na pana Solitude, na czas małoletniości pozostawionego pod opieką rady królewskiej.
3E140 Cesarz Cephorus umiera po upadku ze swego konia. Jego następcą zostaje jego brat Magnus Septim.
3E141 Król Pelagius z solitude żeni się z Katariah, księżną Vvardenfell. W cesarskich kronikach przedstawiony jest jako "okazjonalnie ekscentryczny".
3E145 Umiera imperator Magnus Septim. Koronowany zostaje jego syn Pelagius III. Faktem jest, że nigdy naprawdę nie rządził imperium, przez swoje postępujące szaleństwo. Katariah, jego dunmerska żona, oraz Starsza Rada podejmowały decyzje za niego, przejmując całkowicie ster państwa.
3E150 Oblężenie Abernanit w Vvanderfell w prowincji Morrowind. Rangidil Ketil i mała armia Ordynatorów i Bouyant Armigerów atakuje daedryczną świątynię zwaną Abernanit. W środku pokonuje Dagoth Thrasa, potężnego czciciela daedr, który deklaruje się jako przywódca Szóstego Rodu. Posiada zdolność blokowania, która to zdolność pozwala mu na wytworzenie podmuchu, który teraz słynny jest pod nazwą "Śmiercionośny Podmuch z Abernanit".
3E153 Pelagius III umiera. Jego żona Katariah zostaje cesarzową Tamriel. Pomimo konfliktów na tle rasowym, 46-letnie rządy Katariah uznawane są za czasy największej świetności imperium.
3E199 Cesarzowa Katariah umiera, a tron obejmuje jej syn, Cassynder.
3E201-3E202 Cassynder umiera. Na tronie zasiada Uriel Lariat jako Uriel IV.
3E202-3E245 Panowanie Uriela IV jest długie i najeżone trudnościami. Mimo iż był dzieckiem legalnie adoptowanym przez rodzinę Septimów, a ród Lariatów posiadał wysoką pozycję w cesarstwie, nie wszyscy członkowie Starszej Rady akceptowali go jako pełnoprawnego przedstawiciela linii Septimów.
3E246 Podczas panowania Uriela IV Starsza Rada, by uregulować sprawy własności w Skyrim w tych chaotycznych czasach, wydaje dekret. Mówi on, że każdy kto będzie zajmował jakiś zamek czy posiadłość przez okres dłuższy niż 3 miesiące, stanie się jego pełnoprawnym właścicielem.
3E248 Spory Uriela IV z Radą kończą się dla niego niekorzystnie. Syn Uriela, Andorak, zostaje wydziedziczony większością głosów Rady, a nowym cesarzem obwołany zostaje jego kuzyn, Cephorus II, bliżej spokrewniony z właściwą linią Septimów.
3E249 Camoran Uzurpator prowadzi armię daedr i nieumarłych przez Valenwood, podbijając królestwo za królestwem.
3E253 W bitwie pod Dragontooth, Camoran Uzurpator pokonuje armie Taneth i Rihadu z Hammerfell. Południowe Hammerfell upada.
3E267 Camoran Uzurpator zostaje pokonany przez połączone floty królestw z High Rock, dowodzone przez Othroka, barona z Dwynnen.
3E268 Uriel V zostaje cesarzem imperium Tamriel. Rozpoczyna serię inwazji prawie zaraz po objęciu tronu.
3E271 Uriel V zdobywa Roscreę.
3E276 Uriel V zdobywa Cathnoquey.
3E279 Uriel V zdobywa Ynesleę.
3E284 Uriel V zdobywa Esroniet.
3E288 Uriel V podejmuje się najbardziej ambitnego przedsięwzięcia - inwazji na Akavir.
3E290 Uriel V ginie w bitwie pod Ionith a kampania na Akavirze kończy się fiaskiem. Następnym cesarzem zostaje Uriel VI. Ponieważ jest jeszcze 5-letnim dzieckiem, władzę w jego imieniu sprawuje jego matka Thonica.
3E307 Uriel VI obejmuje tron w wieku 22 lat. Stopniowo przez te wszystkie lata uczony był odpowiedzialności za swój kraj, lecz tak Rada jak i jego matka ze sporą niechęcią oddawali mu władzę. Jednak przez te lata gdy dorastał do przejęcia steru w państwie, prawo tak zostało zmienione, aby znacznie ograniczyć możliwości głowy państwa. Cesarzowi pozostało jedynie prawo weta.
3E313 Uriel VI spada ze swego konia i nawet najlepsi cesarscy medycy nie są w stanie wyciągnąć go ze szponów śmierci. Jego ukochana siostra Morihatha zasiada na tronie. Kończy ona to co zaczął jej brat, i usprawnia znacznie rządzenie imperialną prowincją. W innych prowincjach, od czasów panowania jej dziadka Cephorusa II, wybuchają kolejne coraz silniejsze i niekontrolowane powstania i wojny domowe. Morihatha przeprowadzając swoje przemyślane kontrataki stopniowo dławi kolejne rebelie, nigdy zbytnio nie angażując się w konflikty.
3E336 Narodziny Nulfagi, potężnej czarowincy i matki przyszłego króla Daggerfall, Lysandusa.
3E339 Thoricles Romus, argoniański członek rady, wsciekły na Morihathę za odmowę wysłania na jego prośbę legionistów do jego zagrożonej ojczyzny, wynajmuje płatnego zabójcę (choć nie jest do końca pewne, że to właśnie on), który odbiera cesarzowej życie. Pelagius IV przejmuje władzę i kontynuuje politykę Morihathy.
3E340 Narodziny Eadwyre'a, przyszłego króla Wayrest oraz męża Caroliny i Barenziach.
3E353 Na świat przychodzi Mynisera, przyszła żona króla Daggerfall - Lysandusa.
3E354 Z małżeństwa Nulfagi i Arslana II rodzi się Lysandus.
3E368 Narodziny Camerona, przyszłego króla Sentinel.
3E369 Narodziny żony Camerona i przyszłej królowej Sentinel - Akorithi.
3E376 Niesławna Laska Chaosu (Balac-thurm) zostaje skradziona z lochów pod miastem Mournhold w Morrowind. Bard znany pod imieniem Nightingale przechytrza Barenziach by otworzyć sobie dorgę do wnętrza starożytnych podziemi, i przy pomocy magii ukraść laskę. Oczywiste jest jednak, że ten Nightingale to cesarski mag bitewny Jagar Tharn.

W tych niespokojnych czasach rodzi się Helseth z Barenziach i Symmachusa.
3E377 Umiera Arslan II, ojciec Lysandusa i król Daggerfall. Jego syn zasiada na tronie.
3E381 Narodziny Gothryda, syna Lysandusa i Minisery, władców Daggerfall.
3E384 Rodzi się kolejne dziecko Barenziach i Symmachusa - Morgiah
3E385 W prowincji High Rock książe z Camlorn i jego cała rodzina zostaje zamordowana, a jego córka księżniczka Talara ginie. Zabójca wyznaje, że wyrzucił ją z okna wieży, lecz nigdy nie znaleziono jej ciała. Książe z Oloine, brat zamordowanego księcia, przejmuje władzę w Camlorn.

W tym też roku rodzi się książe z Sentinel, syn Camerona i Akorithi. Jest on słaby i chorowity a jego imię nigdy nie zostaje podane do wiadomości publicznej.
3E386 Narodziny księżniczki Aubk-i, córki Camerona i Akorithi, władców Sentinel.
3E388 Pelagius IV umiera a tron dziedziczy jego syn Uriel VII.
3E389 Narodziny Elysany, córki Caroliny i Eadwyre'a, władców Wayrest.
3E389-3E399 Jagar Tharn używa potężnego artefaktu - Laski Chaosu - by uwięzić cesarza Uriela Septima VII w innym wymiarze, a następnie przybrać jego postać i przejąć władzę w imperium. Wprowadza chaos w imie porządku. Po tym rozbija artefakt na osiem części i ukrywa je w tajemnych, mrocznych i niedostępnych miejscach w każdej z ośmiu prowincji Tamriel. Te miejsca to ruiny krasnoludzkie nazywane: Nora Kła, Labyrinthian, Elden Grove, Hale Colossusa, Kryształowa Wieża, Krypta Serc, Murkwood i przeklęty Dagoth-Ur.

W tych chaotycznych czasach (nie da się określić dokładnej daty), daedryczny lord Mehrunes Dagon podbija Battlespire (poligon imperialnych magów bitewnych) i wybija praktycznie wszystkich, którzy tam przebywają. Pewien tajemniczy bohater z pomocą ocalałych mieszkańców Battlespire, daedrycznej zdrady i starca Chimera Graegyna pokonuje Dagona, niestety Battlespire również zostaje zniszczony podczas tych wydarzeń. Niektóre źródła podają jakoby to Jagar Tharn przywołał Mehrunesa Dagona i rozkazał mu zniszczyć Battlespire. Jest to całkiem prawdopodobne, gdyż te wydarzenia pozwoliły Tharnowi już w pełni władać imperium jako fałszywemu cesarzowi.

Chimere Graegyn, potężny przyzywacz z klanu Dirennich, zanim jeszcze Battlespire zostaje wyzwolone, próbuje przechytrzyć Mehrunesa Dagona dla własnych kożyści. Używa artefaktu lorda Malacatha (niektórzy twierdzą, że to wytwór Hircyna), pancerza Skóra Zbawiciela, by odrzucić Mehrunesa Dagona z powrotem do Oblivionu i przywłaszczyć całą jego moc. W krytycznym momencie Dagon nie pozwalając tak łatwo wyssać z siebie mocy, używa jej całej by rzucić klątwę na przywoływacza. Chimere i wyspa na której mieszka rozpływają się w niebycie. Wszyscy mieszkańcy zostają zgładzeni za wyjątkiem Chimera. Po tej tragedii skazany jest on na samotne życie w otchłani, wśród ruin swych wielkich ambicji.

Chimere Graegyn odegrał główna rolę w wydarzeniach w Battlespire. Pomógł, mimo swojego szaleństwa, tajemniczemu bohaterowi wypędzić Dagona wprost do Oblivionu. Dał bohaterowi klucz do rozszyfrowania prawdziwego znaczenia imienia Mehrunes Dagon, a także wskazówki na temat Skóry Zbawiciela, która umożliwia dzierżenie potężnego miecza Księżycowego Rozbójnika.
3E391 Umiera Symmachus, mąż Barenziach.
3E392 Władcom Sentinel - Cameronowi i Akorithi - rodzi się syn Greklith. W tym samym roku umiera Carolina, królowa Wayrest i żona Eadwyra.
3E393 Cameronowi i Akorithi rodzi się kolejny syn, Lhotun.
3E396 Seria regionalnych konfliktów przetacza się przez Tamriel. Jest to bezpośrednio spowodowane dziesięcioletnim panowaniem Jagara Tharna. Prowincje ogarnia niszczycielski chaos i anarchia. Administracja cesarska legła w gruzach.

Wojna Błękitnego Podziału. Wyspa Summerset pokonuje zachodnie Valenwood.

Wojna Arnesiańska. Morrowind gromi armię Black Marsh.

Wojna Bend'r-mahk. Skyrim niszczy zjednoczone wojska Hammerfell i High Rock.

Wojna Pięcioletnia. Elsweyr pokonuje zachodnie Valenwood. Wlaki rozpoczęły się od pewnego incydentu zwanego "Masakrą w Torval". Khajiici mówią, że Bosmerowie wybyli ponad tysiąc mieszkańców miasta, zanim zostali wyparci przez Khajiickie posiłki z sąsiednich osad. Bosmerowie natomiast utrzymują, że atak był odsieczą za Khajiickich bandytów napadających na karawany handlowe zmierzające do Valenwood.
3E398 Ginie Arcybiskup Calaxes. Plotka głosi, że Allena Benoch i cesarski strażnik zamordowali go, w wyniku jego zapędów do ustanowienia Teokracji w całym imperium.
3E399 Tajemniczy bohater z pomocą ducha Ria Silmane, byłej czarodziejki imperium, królowej Barenziah i Króla Eadwyra, dociera do ośmiu mrocznych miejsc w ośmiu prowincjach, by zebrać wszystkie kawałki Laski Chaosu. Bohater pokonuje na końcu Jagara Tharna w pałacowych podziemiach, i uwalnia Uriela Septima VII z otchłani. Prawdopodobnie jednak wysiłki jego spełzły by na niczym, gdyby nie fakt pozbawienia Jagara Tharna pomocy ze strony Mehrunesa Dagona. Bohater w póżniejszych czasach znany jest jako Odwieczny Mistrz, jednak nikt tak naprawdę nie wie kim on był. Niektórzy mówią, że nazywał się Talin, i był jednym z bodyguardów Uriela.

W tym samym roku Gortwog zdobywa Orsinium po pokonaniu lorda Bowyna z Wayrest w sprawiedliwych zawodach. To zapoczątkowało rozwój orków jako rasy. Od tego momentu Gortwog usilnie pracuje nad tym, by Orsinium zostało uznane jako imperialna prowincja.
3E400 Chorowity książę Sentinel zostaje wysłany do zamku Faalem, gdzie pozostawiony sam sobie umiera. To pomaga objąć władzę w imperium jego silniejszemu bratu, Greklithowi. Lhotun, oficjalnie drugi książę Sentinel dowiaduje się o przekleństwie jego starszego brata, od nieznanego bohatera z Daggerfall. Imię tego słabego księcia nigdy nie zostało wyjawione publicznie.

W tym samym roku w Morrowind, na Vvanderfell, Dagoth Uthol ponownie zajmuje twierdzę Kagoruhn i tworzy z niej zaawansowaną bazę wypadową Szóstego Rodu. Spaczenie ogarnia tereny blisko Czerwonej Góry.

Ostatnia modyfikacja: 2011-09-01 04:37:57

Najnowsze aktualizacje materiałów na stronie:

30.03.2013 » Newsletter - Morrowind.pl
28.02.2013 » Wymagania sprzętowe - Skyrim
28.02.2013 » Rasy - Morrowind
22.01.2013 » Osiągnięcia - Skyrim

Ostatnie informacje na Forum Morrowind.pl

16.07.2018 » Re: Kody do Morrowind
15.07.2018 » Darknet 1 sezon 6 odcinek online [s01e06]
15.07.2018 » Darknet 1 sezon 5 odcinek online [s01e05]
15.07.2018 » Darknet 1 sezon 4 odcinek online [s01e04]