FAQ - The Elder Scrolls III: Morrowind

Pytania:
1.1 Co zrobić z dodatkami ściągniętymi z naszej strony?
1.2 W jaki sposób wykonuje się uderzenia krytyczne?
1.3 Cena za moją głowę jest bardzo wysoka, jak się jej pozbyć?
1.4 Gra wyskakuje do pulpitu. Co mam zrobić?


Odpowiedzi:
1.1 Co zrobić z dodatkami ściągniętymi z naszej strony?

Pliki na naszym serwerze przeważnie spakowane są do .zip lub .rar... najpierw je rozpakujcie programem WINRAR lub podobnym... jeśli ściągnęliście jakieś mody, powinniście rozpakowane pliki umieścić w katalogu "Data Files", tam gdzie macie zainstalowaną grę (np. "C:\Program Files\Bethesda Softworks\Morrowind...")... następnie gdy po uruchomieniu gry pojawi się ekran startowy... należy wybrać "Pliki"... tam zaznaczyć te, które umieściliście w katalogu "Data Files"... kliknąć "ok" i uruchomić grę...1.2 W jaki sposób wykonuje się uderzenie krytyczne?

Najlepszymi narzędziami do tego celu są młoty bojowe. Pozwalają one uzyskać największe maksymalne obrażenia. Aby wykonać uderzenie krytyczne, podejdź do celu od tyłu. Musisz upewnić się, że ofiara ciebie nie zauważyła i nic nie powiedziała. Wciśnij przycisk skradania się i przytrzymaj go. Poczekaj, aż ukaże się ikona sygnalizująca przejście do trudy "węża" i nadal trzymaj przycisk. Następnie wyciągnij broń i podejdź bliżej do celu, ale nie na zbyt małą odległość. Sprawdź jak daleko możesz sięgnąć bronią, jeśli trafiłeś powietrze, podejdź troszeczkę bliżej. Krytyczne trafienie możesz także uzyskać korzystając z kuszy lub łuku. Zasada jest identyczna jak w poprzednim przypadku. Musisz jednak pamiętać, aby odejść na wystarczającą odległość oraz być w trybie skradania się. Używając broni miotającej nie otrzymasz wiadomości o wykonaniu trafienia krytycznego.1.3 Cena za moją głowę jest bardzo wysoka, jak się jej pozbyć?

W przypadku, gdy cena nie przekracza 5000, możesz zapłacić ją strażnikom lub przyłączyć się do gildii złodziei i tam szukać pomocy. Gdy jesteś członkiem tej organizacji, pozbędziesz się kary po wiele mniejszej cenie. W przypadku ceny z nasza głowę większej niż 5000, strażnicy będą nas atakować bez względu na to czy spłaciliśmy karę czy nie. Możesz przyłączyć się do gildii złodziei i pozbyć ceny z głowę, jednak wyrok śmierci wydany przez strażników pozostanie. Oni ci nie przebaczą. Grając na PC możesz użyci następujących poleceń konsolowych, aby pozbyć się problemu:
"nazwa NPC"->SetDisposition 80
"nazwa NPC"->StopCombat Player
"nazwa NPC"->Setfight 10
SetPCCrimeLevel 0
Set mt_NewCrimeLevel to 0
Główne nazwy NPC to: "Imperial Guard", "Imperial Archer", "Imperial Guard Captain", "Ordinator Stationary", "Ordinator Wander", "Ordinator _High Fane", "Telvanni Guard", "Telvanni Guard_Stand", "Telvanni Sharpshooter", "Redoran Guard Male", "Redoran Guard Female", "Hlaalu guard", "Hlaalu Guard_Outside".

1.4 Gra wyskakuje do pulpitu. Co mam zrobić?

Sprawa jest bardzo prosta i zarazem pewnie z tego powodu ciężka do wymyślenia zgodnie z przysłowiem, że najciemniej jest zawsze pod latarnią :)

Jeżeli mamy podkręconego proca, kartę graficzną lub pamięć gra może nam oczywiście wyskakiwać do pulpitu ale co jeżeli wszystko mamy na ustawieniach domyślnych a gra wyskakuje do pulpitu bez powodu ?

Pozornie bez powodu.

Ponieważ gra jest bardzo wrażliwa na jakiekolwiek nieprawidłowości w konfiguracji komputera. Może się okazać, że nasze chłodzenie procesora lub karty graficznej jest po prostu za mało wydajne jak na "wymagania Morrowind" :).

Ostatnio kiedy torturowałem mojego nowego proca Barton 2600+ pod względem OC to przez przypadek zauważyłem, że jeżeli procesor się nadmiernie nagrzeje to identyczne jak w Morrowind efekty wyskakiwania do pulpitu zdarzają się we wszystkich grach i aplikacjach.

Kiedy proc się nagrzał jeszcze bardziej to wtedy nawet mój Windows XP nie był w stanie siebie samego stabilnie utrzymać i dlatego że nie miał już do czego wyskakiwać to wyskakiwał "sam z siebie" - czyli efekt był taki jak przy naciśnięciu guziczka RESET :)

Jak to się ma do samego Morrowind ?
Chyba każdy się już domyśla, że powodem wywalania gry do pulpitu jest niewystarczająco niska temperatura procesora i/lub karty graficznej.

Jeżeli zainstalujemy dodatki Przepowiednia i Trójca to gra zostanie zaktualizowana do wersji 1.5 lub nowszej co też ma wpływ na stabilność gry ponieważ oczywiście poprawiono tam kilka błędów z tym związanych.
Jeżeli nie chcemy aby dodatki były aktywne do czasu ukończenia podstawowej wersji gry to można je po prostu wyłączyć z poziomu "Pliki Danych" i jako plik główny zostawić jedynie Morrowind.esm.

Na koniec dodam, że od kiedy zadbałem o to aby komputer był dobrze chłodzony to gra nie wyskoczyła mi do pulpitu Windows ani razu !!! czego i wam życzę.

Miłośnik gry Morrowind - Gepard Kraków

Ostatnia modyfikacja: 2011-05-03 10:37:37