Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Akavir

Wprowadzenie

Akavir (co znaczy "Ziemia Smoków") to tajemniczy kontynent na wschód od Tamriel, ląd pełen obcych ludzi-bestii. Tamriel i Akavir nie są w przyjaznych stosunkach, zważywszy na to, że wiele razy oba te kontynenty najeżdżały się w przeszłości wiele razy. Akavir był poważnym zagrożeniem dla Tamriel w okresie pierwszej ery, próbując go podbić za wszelką cenę.

Akavir może się wydawać dziki i prymitywny na pierwszy rzut oka, lecz odegrał spora rolę w tworzeniu historii i kultury Tamrielu. Wpłynął na broń używaną na Tamriel, na armie, społeczeństwa, a nawet całe imperia.

W momencie badania Akaviru, komuś mogłyby przyjść na myśl orientalne kultury. Broń, nazwy, wyobrażenie wyglądu "Tygryso-Smoków". Nie będę spekulował na temat czym Akavir naprawdę jest, lecz co ja sobie wyobrażam myśląc o nim.

Kto zamieszkuje Akavir?

Z tego co wiadomo kontynent ten podzielony jest na 4 główne części - Tang Mo, Kamal, Tsaesci i Ka Po'Tun.

Tang Mo - znaczy "Tysiąc Małpich Wysp". Region ten zamieszkują dobroduszni Małpo-Ludzie (są on jednak różni od Imga z wyspy Summerset). Wszyscy są prości, dzielni i odrobinę zwariowani. Inne rasy próbują ich zniewolić różnymi sposobami, ale jak do tej pory dają sobie z najeźdźcami radę. Najbardziej nie cierpią Tsaesci (Wężoludzi) i Śnieżnych Demonów.

Kamal - znaczy "Śnieżne Piekło". Żyją tutaj legiony Śnieżnych Demonów, którzy każdego lata wychodzą poza swoje terytorium aby podbić Tang Mo. Małpo-Ludzie zawsze jednak są zdolni do odparcia ataku.

Tsaesci - znaczy "Wężowy Pałac". Region opanowany przez rasę, o której większość ludzi myśli gdy myśli o Akavirze. Są to nieśmiertelne wampiry - wężoludzie. Te wysokie, złotołuskie, piękne i imponujące istoty wypędziły ludzi, którzy zwykli kiedyś zamieszkiwać Akavir. Również zagarnęli tereny, które były wcześniej tym co nazywano największym imperium Akaviru (zanim powstał Ka Po'Tun), i zniewolili rasy goblinów, aby zawsze mieć pod dostatkiem świeżej krwi.

Ka Po'Tun - znaczy "Imperium Tygryso-Smoków". Smoki żyły tu zanim wyginęły z powodu wielkiej wojny pomiędzy Tsaesci i Ko'Tun (tak nazywano ten region wcześniej). Od tamtego momentu ci Ludzie-Tygrysy, którzy przetrwali podejmowali próby przeobrażenia się w smoki. Tosh Raka był pierwszym, któremu to się udało. Oczywiście jest on największym smokiem zamieszkującym Nirn i ma barwy skóry takie jak mają tygrysy. Zamienił Ka Po'Tun w największe imperium kontynentu Akavir i przysiągł sobie, że zniszczy Tsaesci.

Kto nie zamieszkuje Akaviru? - Nie ma to wielkiego znaczenia jeśli Akavir miał jakieś małe populacje innych ras. Na pewno żyli tam ludzie, którzy jednak zostali wytępieni przez Ludzi-Węży. Smoki zarówno czarne jak i czerwone także zostały przez nich wybite, lecz w wojnie którą prowadzili przeciwko Ka Po'Tun.

Relacje Akavir - Tamriel

Istnieje legenda z okresu pierwszej ery o bohaterze o imieniu Lyrisius, który walczył przeciwko siłom Akaviru (prawdopodobnie przeciwko wężowym ludziom jako, że w opowieści przedstawieni są jak handlarze niewolników). Momi iż jego sukces był wielki nie mógł pokonać całej armii Akaviru, i został zmuszony do wycofania się na "wrzosowiska" i "wybuchowe ziemie", gdziekolwiek się one znajdują. Lyrisius znalazł smoka na wrzosowiskach, walczył z nim i przechytrzył go przekłuwając mieczem jego skóre pokrytą cienkimi łuskami. Po tym Lyrisius powiedział Wyrmie, że jedyne czego pragnie to zniknąć zaraz po tym jak armia Akaviru zostanie zniszczona, co bestia uczyniła. Zaraz po tym jak Lyrisius zeskoczył z grzbietu smoka nad Tamriel, Daedra Boethiah zamieniła go w kruka i odleciał ku nieznanemu.

Ta legenda nie mówi gdzie była toczona bitwa, czy na Akavirze czy na Tamriel. Pewne jest to, że po ataku smoka Akavir przestał być już zagrożeniem dla Tamriel. Podobno smok ten żyje nadal i przyrzekł sobie nigdy więcej nie zaufać "dwunożnym istotom".


***


Pod koniec pierwszej ery Tsaesci z Akaviru zaatakowało Tamriel. Reman I zebrał rozbitą armię z doliny Nibenay i przyłączył ją do armii z Colovii, by zepchnąć inwazję na północ, i definitywnie pokonać najeźdźców w Bladej Przełęczy w Skyrim. Ta akcja militarna wspólnie z armią z Cyrodiil broniącą północnych terytoriów, zapoczątkowała drugie imperium - pierwsze prawdziwe imperium władców z Cyrodiil. Po tym Remen I dostał rozkaz skierowania swoich sił przeciwko elfom, i wcielił do armii wojowników z Akaviru, którzy uwolnieni zostali dzięki amnestii aby pozostać na Tamriel i służyć imperium. To okazało się mieć spore znaczenie wiele lat później.

Dynastia Remanów trwała do około 2900 roku pierwszej ery kiedy to ostatni z rodu został zabity przez Morag Tong. Przez następne 400 lat imperium zdominowane było przez Akavirskiego potentata Versidue-Shaie (był z rasy wężowych ludzi). Rządził on do 324 roku drugiej ery, kiedy to zabili go ludzie z Morag Tong. Po tym incydencie grupa ta została wyjęta spod prawa, ale działała wciąż pod nazwą "Mroczne Bractwo". Bractwo zabijało nadal likwidując potentata Savirien-Chorak i jego spadkobierców. To przesądziło o losie drugiego imperium.

Wiele lat później głęboko w trzeciej erze i trzecim imperium, Uriel V objął tron dynastii Septimów i rozpoczął serię najazdów, których kulminacją był atak na Akavir. Ta inwazja była kompletną porażką i Uriel V zginął na polu bitwy w okolicach Ionith. Pomimo tej porażki Uriel V wciąż jest uznawany za jednego z najlepszych wojowników-imperatorów z dynastii Septimów.


***


W końcu opierając się na głównym źródle informacji o Akavirze, król śnieżnych demonów o imieniu Ada'Soom Dir-Kamal próbował podbić Morrowind lecz został pokonany przez Upadłego Króla i Almalexię. Skoro Upadły Król był w to wmieszany, legenda musiała powstać gdzieś w okresie trzeciej ery, lecz nie mamy żadnych informacji jak data czy dalsze szczegóły.


Jak Akavir wpłynął na Tamriel?


Mimo, że zapiski są skąpe istnieje dowód na to, że Akavir był sporym zagrożeniem dla życia na Tamriel, przeprowadzając dwie inwazje i prawdopodobnie nawet zakładając osady. "Opowieść o Lyrisiusie" sugeruje, że kontynent Akavir był "plagą" Tamrielu. W książce "Wayrest, klejnot zatoki" znaleźć można wzmiankę o piratach i najeźdźcach Akavirskich, jakoby byli oni widmem zatoki Iliac w okresie pierwszej ery (mimo to ramy czasowe sugerują, że ci najeźdźcy to w rzeczywistości była inwazja z Tsaesci, która zdarzyła się przed powstaniem drugiego imperium jako przeciwstawienie się wieloletniej obecności ludzi na Akavirze). Dalej szczegółów jest więcej.

Pierwszy zanotowany moment wpływu Akaviru na Tamriel to najazd tegoż tuż przed utworzeniem drugiego imperium. Jak nadmieniono wcześniej właśnie siły z Akaviru spowodowały, że Cyrodiil zjednoczyło się w zwarte państwo i zaczęło przyłączać okoliczne kraje. Remen na rozkaz utworzenia armii do obrony przeciwko Merom, zrobił powszechną amnestię wśród jeńców z Akaviru i pozwolił im zostać w Tamriel, wcielając ich do armii. Na przestrzeni czasu te istoty wpisały się w kulturę Tamriel.

Legiony imperium korzystały z dobrej organizacji i obszernej wiedzy na temat taktyki Akaviru. System polityczny i cała administracja również stały na wysokim poziomie. Imperium korzystało mocno z wpływów niesamowitych bestii z Akaviru.

Oczywiście największy wpływ na Tamriel miało wprowadzenie na dwór imperatora doradcy pochodzącego właśnie z Akaviru. Nie jest do końca wiadome jaką rolę odgrywał ten potentat gdy imperator był w pobliżu, jednak po zamachu na ostatniego z dynastii Remenów potentat ten (Versidue-Shaie) objął niepodzielne rządy nad drugim imperium na około 400 lat.

Niektóre ze śladów Akavirskiej kultury przetrwały do dziś. Rozmaite bronie wysokiej klasy jak np. katana, dai-katana, wakizashi czy tanto, jak również zbroja z łusek smoka oryginalnie występowały kiedyś tylko na Akavir. Członkowie Ostrzy noszą np. mundury z Akaviru i mają sztandary w Akavirskim stylu. Nawet symbol imperium - czerwony smok - wynika z tego, że w zamierzchłych czasach na Akavirze używano smoków jako transportu w czasie wojen.

Na koniec - Akavir wpisał się w pamięć zwykłych mieszkańców Tamriel. Ci którzy potrafią wyśledzić swoje Akavirskie pochodzenie, żyją lepiej, a niektórzy mają nawet Akavirskie imiona. Jest to źródłem trwogi i respektu w Nirn. Wiele ludzi nawet umieszcza Akavirskie motywy na swoich ubraniach i przedmiotach, w celu oddania jemu czci.


Zarys stosunków Akavir - Tamriel


Data Wydarzenie

1E ??? Lyrisius pokonuje armie Akaviru i zatrzymuje ich najazd na Tamriel (legenda).
1E 2702 Wszyscy mieszkańcy miasta Wayrest rzucają się do ucieczki za mury posiadłości Gardnera, aby uchronić się przed Akavirskimi piratami.
1E 2703 Remen I pokonuje wojska Akaviru w Bladej Przełęczy w Skyrim. Ten akt zapoczątkowuje drugie imperium.
1E 2900? / 2E 0 Ostatni z dynastii Remenów zostaje zamordowany przez Morag Tong. Potentat Versidue-Shaie obejmuje władzę w imperium.
2E 324 Potentat Versidue-Shaie zostaje zabity przez Morag Tong. Organizacja Morag Tong zostaje zdelegalizowana.
2E 430 Potentat Savirien-Chorak zostaje zabity przez Mroczne Bractwo (dawniej Morag Tong). Koniec drugiego imperium. Nastają czasy chaosu i rewolucji.
3E ??? Ada'Soom Dir-Kamal, król śnieżnych demonów z Kamal próbuje najechać Morrowind. Upadły Król i Almalexia udaremniają jego próby w bitwie na Czerwonej Górze.
3E 288 Imperator Uriel Septim V i jego armie najeżdżają Akavir.
3E 290 Uriel Septim V ginie w bitwie pod Ionith na Akavirze.


Tłumaczenie by I.G.D.

Ostatnia modyfikacja: 2011-09-01 00:57:25

Najnowsze aktualizacje materiałów na stronie:

30.03.2013 » Newsletter - Morrowind.pl
28.02.2013 » Wymagania sprzętowe - Skyrim
28.02.2013 » Rasy - Morrowind
22.01.2013 » Osiągnięcia - Skyrim

Ostatnie informacje na Forum Morrowind.pl

11.08.2020 » creaper caldera, join all houses, kompilator i CS
24.06.2020 » Re: Sprawdzona polisa
22.11.2019 » Re: Morrowind.pl - Postapokaliptyczne forum botów
27.09.2019 » Re: Topic Offtop ;)