Zaloguj się lub Zarejestruj za darmo

Alfabet Daedryczny

Ayem Bedt Cess Doht
Ekem Hefhed Geth Hekem
Iya Jeb Koht Lyr
Meht Neht Oht Payem
Quam Roht Seht Tayem
Yoodt Vehk Web Xayah
Yahkem Zyr

Historia:

Ten alfabet można było oglądać po raz pierwszy w grze TES Legends: Battlespire z 1997 roku. W Battlespire alfabet ten był ciekawym aspektem gry oraz zabezpieczeniem przeciwko kopiowaniu. Jako że akademia Battlespire została opanowana przez Daedry, czcionka ta została nazwana Daedryczną. W Morrowindzie alfabet ten jest używany powszechnie przez tubylców (tzn. Dunmerów). W Redguardzie czcionki daedrycznej raczej nie spotkamy (prawdopodobnie jedynie w księdze w laboratorium czarnoksiężnika w N'Gasta.
Czcionka dla Windowsa została "stworzona" przez grupę Scribe of Black Marsh i możecie ją ściągnąć z wielu stron, lub znaleźć na CD-ku z Morrowindem.


Czytanie:

Jak czytamy te krzaczki i kosmicznie wyglądające znaki? Wyrazy czytamy tak jakby litery były łacińskie, a wyraz angielski. Więc wyraz którego symbole przeczytalibyśmy: "Payem-Ekem-Payem-Seht-Iya" znaczyłby po prostu... PEPSI.
Sytuacja tak wygląda, dlatego że nie jest to język daedryczny, a jedynie czcionka, czyli każda litera z angielskiego alfabetu ma jedynie "daedryczny" odpowiednik. Nie są to też runy daedryczne, nazywane tak przez niektórych, gdyż runy były używane przez ludy nie znające papieru i były wykuwane w kamieniu, drewnie lub metalu.
Jako ciekawostkę można dodać, że oryginalny podręcznik do Battlespire nie uwzględniał liter "X" i "Y". Pierwsza wersja czcionki konsekwentnie również nie miała tych liter. Bethesda zapytana o tą sytuację odpowiedziała, że brak tych liter był pomyłką, której postanowiono nie poprawiać.
Ostatecznie, Bethesda postanowiła włączyć litery X i Y stworzone przez fanów na potrzebę czcionki. Dzięki temu w TES III pojawia się litera Y na jednym z bannerów w Tel Fyr. Nie znaleziono jednak żadnych śladów litery X.

Ostatnia modyfikacja: 2011-06-04 21:41:32

Najnowsze aktualizacje materiałów na stronie:

30.03.2013 » Newsletter - Morrowind.pl
28.02.2013 » Wymagania sprzętowe - Skyrim
28.02.2013 » Rasy - Morrowind
22.01.2013 » Osiągnięcia - Skyrim

Ostatnie informacje na Forum Morrowind.pl

11.08.2020 » creaper caldera, join all houses, kompilator i CS
24.06.2020 » Re: Sprawdzona polisa
22.11.2019 » Re: Morrowind.pl - Postapokaliptyczne forum botów
27.09.2019 » Re: Topic Offtop ;)